Wiadomości

Złamał żonie nos

Data publikacji 12.03.2012

Policjanci z komisariatu II zatrzymali 45-letniego bielszczanina, który w czasie domowej awantury złamał swojej żonie nos. Sprawca odpowie za znęcanie się nad małżonką i jej pobicie za co grozi mu do 5 lat więzienia.

Policjanci z komisariatu II zatrzymali 45-letniego bielszczanina, który w czasie domowej awantury złamał swojej żonie nos. Sprawca odpowie za znęcanie się nad małżonką i jej pobicie za co grozi mu do 5 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie w jednym z mieszkań w bielskiej Kamienicy. Mężczyzna spożywał alkohol, gdy pomiędzy nim a żoną doszło do awantury. Kłótnia szybko przerodziła się w rękoczyny. Sprawca tak dotkliwie pobił swoją żonę, że złamał jej nos i spowodował liczne krwiaki twarzy. Policjanci zatrzymali 45-latka. Badanie alkomatem wykazało, że miał we krwi ponad 2 promile alkoholu. Przewieziono go do policyjnego aresztu. Dzisiaj usłyszał zarzuty znęcania się nad żoną, za co może spędzić w więzieniu najbliższe 5 lat. O jego losie rozstrzygnie prokuratura i sąd. Policjanci wnioskują o jego tymczasowe aresztowanie.

 

***
Przemoc to naruszanie nietykalności osobistej, stosowanie kar cielesnych, zadawanie cierpień psychicznych, wszelkie formy poniżania. To także niewywiązywanie się z opieki, które ma konsekwencje dla zdrowia fizycznego lub psychicznego. Przemocą jest także celowe zaniechanie działań, które mogłyby zapobiec krzywdzie.

Jak rozpoznać przemoc?
Zaniedbywanie – to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych, niezapewnienie jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa.
Przemoc fizyczna – to celowe uszkodzenia ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne.
Przemoc seksualna – to angażowanie w aktywność seksualną bez zgody i/lub świadomości osoby angażowanej. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. dotykanie, współżycie) oraz do zachowań bez kontaktu fizycznego (pokazywanie materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm). Przemoc ta może być jednorazowym incydentem lub powtarzać się przez dłuższy czas.
Przemoc emocjonalna – to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie, wciągnie w konflikt, manipulowanie, wymagania i oczekiwania, którym druga osoba nie jest w stanie sprostać.

 

Szczególną grupą osób dotkniętych przemocą są dzieci oraz osoby poniżej 18-tego roku życia. W tym wypadku istnieje obowiązek zawiadomienia o przestępstwie odpowiednich instytucji wymiaru sprawiedliwości. Osoby niepełnoletnie mogą szukać pomocy pod BEZPŁATNYM ogólnopolskim telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży:

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
Telefon obsługiwany jest przez wykwalifikowanych psychologów i pedagogów, którzy nieletnim ofiarom przemocy udzielają profesjonalnej pomocy.
Jednocześnie przypominamy, że wszystkie ofiary przestępstw mogą dzwonić alarmowo pod nr 997 lub 112.

 

Powrót na górę strony