Zadbaj o spokojne święta!
Zbliża się czas świątecznych wyjazdów. Wiele rodzin wyruszy w podróż, aby spędzić kilka dni w gronie najbliższych. Przed wyjazdem szczególnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo - zabezpieczmy mieszkania, pilnujmy bagażu i uważajmy na drogach.
Zbliża się czas świątecznych wyjazdów. Wiele rodzin wyruszy w podróż, aby spędzić kilka dni w gronie najbliższych. Przed wyjazdem szczególnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo - zabezpieczmy mieszkania, pilnujmy bagażu i uważajmy na drogach.
Wyjeżdżając zabezpiecz mieszkanie
- nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność domowników,
- poproś sąsiada albo kogoś z rodziny, aby zbierał ulotki reklamowe spod drzwi, a wieczorem zapalił światło,
- cenne przedmioty zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie.
W czasie podróży
- uważaj przy wsiadaniu i wysiadaniu – nie trać z oczu torebki czy innego bagażu, unikaj sztucznego tłoku,
- nie rozmawiaj z przypadkowymi osobami i nie przyjmuj żadnych poczęstunków od współpasażerów. Wychodząc z przedziału zawsze zabieraj ze sobą pieniądze i dokumenty.
- jeśli zamierzasz podróżować samochodem sprawdź stan techniczny pojazdu,
- za kierownicę usiądź trzeźwy i wypoczęty,
- parkuj w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym,
- nie zostawiaj bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu,
Na zakupach
- nie zabieraj ze sobą dużej ilości gotówki i zbędnych kart kredytowych i nie przechowuj całej gotówki w jednym miejscu. Nie zapisuj kodu PIN na karcie bankomatowej.
- unikaj miejsc zatłoczonych. Zwróć uwagę na podręczne torby, nie przechowuj dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki.
W „lany poniedziałek”
- naucz dzieci, że śmigus dyngus to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę,
- zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne, gdy zniszczona zostanie droga odzież,
- w ferworze zabawy dzieci zapominają o swoim bezpieczeństwie. Zabroń dziecku polewania przejeżdżających pojazdów. Nie pozwól, aby wbiegało na ruchliwą ulicę narażając się na potrącenie. Dodatkowo mokra nawierzchnia może się okazać przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.
Nasz apel związany z tradycją „lanego poniedziałku” kierujemy także do młodzieży i osób dorosłych. W poprzednich latach w naszym powiecie zdarzały się bowiem przypadki, że osoby, które opacznie rozumiały tę tradycje celowo zatrzymywały samochody kładąc się na masce, a następnie ku zaskoczeniu kierowcy wlewały do samochodu wiadra wody. Zachowanie takie nie dość, że naraża uczestników na niebezpieczeństwo wypadku i dotkliwe obrażenia, to dodatkowo może rodzić konsekwencje prawne oraz materialne związane ze zniszczeniem pojazdu.