Policjanci zabezpieczyli nielegalny alkohol
Policjanci z komisariatu IV zabezpieczyli 25 butelek alkoholu niewiadomego pochodzenia bez polskich znaków akcyzy. Zatrzymano 44-letniego mężczyznę, któremu za posiadanie i przechowywanie nielegalnego alkoholu grozi wysoka kara grzywny.
Policjanci z komisariatu IV zabezpieczyli 25 butelek alkoholu niewiadomego pochodzenia bez polskich znaków akcyzy. Zatrzymano 44-letniego mężczyznę, któremu za posiadanie i przechowywanie nielegalnego alkoholu grozi wysoka kara grzywny.
Policjanci uzyskali informację, że właściciel jednej z posesji w Bielsku-Białej przy ul. Witosa zakupuje i przechowuje nielegalny alkohol. W czasie przeszukania pomieszczeń gospodarczych funkcjonariusze odnaleźli 25 butelek alkoholu niewiadomego pochodzenia bez polskich znaków akcyzy. Właściciel posesji tłumaczył się, że zakupił alkohol w Czechach na własne potrzeby. Zabezpieczony alkohol zostanie poddany badaniom laboratoryjnym. Jego właściciel odpowie za zakup, posiadanie oraz przechowywanie nielegalnego alkoholu, za co grozi mu wysoka kara grzywny. Policjanci ustalają, czy mężczyzna prowadził sprzedaż nielegalnych trunków.
Przestrzegamy przed kupnem i spożywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia!
Ze względów bezpieczeństwa Ministerstwo Zdrowia zaleca powstrzymanie się od konsumpcji jakiegokolwiek alkoholu pochodzącego z Republiki Czeskiej. Władze Czeskie w piątek 14 września 2012 roku wprowadziły zakaz sprzedaży alkoholu wysokoprocentowego. W związku z powyższym w dniu 16 września br. Główny Inspektor Sanitarny wydał decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju sprzedaży alkoholi o zawartości powyżej 20 % alkoholu, dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych, pochodzących z Republiki Czeskiej. Decyzja otrzymała rygor natychmiastowej wykonalności. Decyzja GIS jest wydana na podstawie art. 27c ust. 1 oraz art. 31a ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1263, z późn. zm.) w zw. z art. 104 § 1, art. 107 § 1 oraz art. 108 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późń. zm.).
Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, w przypadku podejrzenia zatrucia alkoholem metylowym należy udać się do najbliższego szpitala lub wezwać karetkę Pogotowia Ratunkowego. Jedynie podjęcie wczesnego leczenia może uchronić osoby zatrute przed poważnymi konsekwencjami. Źródło: KGP.