Wiadomości

Autor skandalicznych wiadomości wysyłanych do siatkarek z bielskiego klubu usłyszał wyrok

Wracamy do sprawy gróźb kierowanych wobec siatkarek bielskiego klubu. Zatrzymany przez policjantów sprawca usłyszał już wyrok. Ostrzegamy przed hejtem w sieci i rozwiewamy wątpliwości - internet nie jest anonimowy.

W zeszłym roku policjanci z bielskiej komendy, wspólnie z funkcjonariuszami z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, doprowadzili do zatrzymania 32-letniego mężczyzny, który za pośrednictwem mediów społecznościowych kierował wulgarne groźby wobec siatkarek bielskiego klubu - link do artykułu.

Wiadomości, jakie otrzymywały zawodniczki, miały wyjątkowo obraźliwy i wulgarny charakter do tego stopnia, że nie nadają się do publicznego cytowania. Sprawca posługiwał się kontem w mediach społecznościowych, by anonimowo szerzyć nienawiść i wywoływać strach. Ofiary nie pozostały jednak obojętne i złożyły zawiadomienie o przestępstwie.

Mundurowi wykonali szereg czynności, które ostatecznie doprowadziły ich do sprawcy. Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do prokuratury. 

Sprawa znalazła swój finał w sądzie, który uznał go za winnego i wymierzył karę ograniczenia wolności na okres dwóch lat. W tym czasie zobowiązany jest do wykonywania pracy na cele społeczne w wymiarze dwudziestu godzin miesięcznie. Wobec oskarżonego orzeczono rónież 2-letni zakaz zbliżania do pokrzywdzonych oraz kontaktowania z nimi w jakikolwiek sposób.

Przypominamy, że internet nie jest przestrzenią anonimową. Każdy, kto w sieci dopuszcza się gróźb, zniewag czy nawoływania do nienawiści, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Sprawcy cyberprzestępstw są namierzani i pociągani do odpowiedzialności niezależnie od wieku, motywów czy środowiska, z którego pochodzą.

Apelujemy do wszystkich internautów o rozwagę i kulturę słowa w sieci. Słowa ranią, a konsekwencje nieprzemyślanych wpisów mogą być bardzo poważne - zarówno dla ofiar, jak i dla samych sprawców. Współczesna technologia pozwala nam skutecznie wykrywać tego rodzaju przestępstwa.

Rodziców i nauczycieli zachęcamy do rozmów z młodzieżą na temat odpowiedzialności za treści publikowane w internecie. Pamiętajmy, że każdy użytkownik sieci ma prawo do bezpieczeństwa i szacunku.

Jeśli jesteś świadkiem hejtu lub cyberprzemocy, to podejmij działania. Zgłoś to administratorowi strony, poinformuj odpowiednie służby lub skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji. Tylko wspólnymi siłami możemy przeciwdziałać agresji w internecie i zadbać o to, by przestrzeń cyfrowa była bezpieczna dla wszystkich jej użytkowników.

Powrót na górę strony