Debaty społeczne

„Bezpieczeństwo w każdym wieku. Zadania dla współczesnego policjanta”

Pod takim hasłem odbyła się dzisiejsza debata prowadzona w ramach „Dnia Otwartego dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami” organizowanego przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. W spotkaniu wzięli udział Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bielsku-Białej mł.insp. Krzysztof Gałuszka, szef wydziału prewencji bielskiej komendy podinsp. Marcin Bębenek oraz dzielnicowi.

Głównym tematem spotkania policjantów z seniorami i osobami niepełnosprawnymi była problematyka przestępstw dokonywanych metodą na tzw. policjanta i wnuczka, a także kradzieże, których dopuszczają się domokrążcy podszywający się pod pracowników różnych firm i instytucji oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Asp.szt. Roman Szybiak przypomniał uczestnikom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Spotkanie miało na celu podniesienie świadomości na temat zagrożeń z jakimi mogą spotkać się osoby starsze oraz sposobów ich unikania. Mundurowi szczególną uwagę zwrócili na problem oszustw dokonywanych metodą „na wnuczka”. Uczestnicy dowiedzieli się również, jak mają zareagować, kiedy widzą, że ktoś łamie przepisy prawa oraz jak być bezpiecznym na drodze. Podczas debaty policjanci zachęcali do noszenia elementów odblaskowych na ubraniach. Rozdali także ulotki przestrzegające przed oszustami. Omówili również założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz aplikacji mobilnej „Moja komenda”.

W „Dniu otwartym” uczestniczyli także przedstawiciel innych instytucji, m.in.: urzędów skarbowych, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Uczestnicy spotkania mogli skorzystać z wsparcia radcy prawnego i psychologa. Do dyspozycji osób niesłyszących obecny był tłumacz języka migowego.

Film Spotkanie z seniorami

Pobierz plik Spotkanie z seniorami (format mp4 - rozmiar 5.67 MB)