Nie reagujesz - akceptujesz!

Zamiast taksówką do domu pojechał radiowozem do komendy

Dzięki obywatelskiej postawie świadków mundurowi z bielskiej drogówki zatrzymali 21-latka, który mając w organizmie blisko 3,5 promila alkoholu we krwi, prowadził osobowego opla. Mężczyzna chciał w ten sposób wrócić do domu z dyskoteki. To nie jedyny amator jazdy „na podwójnym gazie”, który wpadł w ten weekend dzięki reakcji świadków.

W nocy z soboty na niedzielę kilka minut przed godziną drugą do oficera dyżurnego bielskiej komendy wpłynęło zgłoszenie o kompletnie nietrzeźwym młodym mężczyźnie, który chciał odjechać osobówką spod jednej z dyskotek w Bielsku-Białej. Powstrzymali go świadkowie, którzy zabrali mu kluczyki i wezwali interwencję Policji. Kiedy na miejsce dojechali mundurowi, zastali uczestników zdarzenia, w tym 21-letniego mieszkańca powiatu cieszyńskiego, który chciał wracać do domu „na podwójnym gazie”. Stróże prawa ustalili przebieg wydarzeń. 21-latek po wyjściu z dyskoteki wsiadł za kierownicę osobowego opla i usiłował odjechać, kiedy zobaczyły to inne osoby, zainterweniowały, które zabierając mu kluczki, uniemożliwiły dalszą jazdę. Schwytany przez świadków mężczyzna został przekazany patrolowi. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że miał w organizmie blisko 3,5 promila alkoholu i był kompletnie pijany. 21-latek trafił do izby wytrzeźwień, a pojazd został odholowany na parking strzeżony. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna.

To nie jedyny kierujący „na podwójnym gazie”, który został zatrzymany dzięki obywatelskiej postawie innych osób. W nocy z piątku na sobotę jadącego tzw. zygzakiem osobowego fiata zauważył inny kierujący. Za kierownicą siedziała kobieta, która zupełnie nie radziła sobie z utrzymaniem prostego toru jazdy. Świadek zadzwonił na numer alarmowy 112 i zgłosił, że jedzie za nietrzeźwym kierowcą. Cały czas podawał trasę, jaką jedzie i jej miejsce położenia. Chociaż 49-latka zdołała wejść do mieszkania, policjanci nie odpuścili i zatrzymali kobietę. Była w stanie nietrzeźwości. Po sprawdzeniu jej w policyjnej bazie danych okazało się, że ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Mundurowi pobrali jej krew w celu ustalenia stężenia alkoholu w organizmie. Za jazdę na „podwójnym gazie” oraz złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów grozi jej kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Dziękujemy za obywatelską postawę świadkom, dzięki którym udało się zatrzymać nietrzeźwych kierujących.

Nie reagujesz — akceptujesz! To kampania społeczna śląskiej Policji, która ma na celu przede wszystkim ograniczenie liczby przestępstw pospolitych, między innymi poprzez zwiększenie świadomości obywatelskiej i wzmocnienie reakcji mieszkańców regionu na naruszenia prawa szczególnie dla nich uciążliwe. Bezpieczeństwo publiczne to nasza wspólna sprawa i wspólna troska.

Powrót na górę strony