Widoczni - Bezpieczni - Bo stawką jest życie!
Wczoraj wieczorem policjanci z wydziału ruchu drogowego bielskiej komendy, przedstawiciele Fundacji na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz dziennikarze Radia Bielsko i portalu Bielskie Drogi rozpoczęli drugą kampanię pod hasłem „Widoczni – bezpieczni”. Celem tej akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim podniesienie świadomości pieszych, jak ważne są odblaski podczas poruszania się drogami po zmierzchu.
Wspólny patrol policjantów z drogówki, wspierany przez prezes Fundacji Na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz dziennikarzy Radia Bielsko i Bielskich Dróg, pojawił się wczoraj wieczorem na bielskich ulicach: Piastowskiej, Cieszyńskiej i Babiogórskiej. W czasie spotkań piesi otrzymywali odblaski. Relacja z akcji przekazywana była „na żywo” na antenie radia i portalu. Optymizmem napawa, że świadomość stosowania odblasków jest coraz większa. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 - 40 metrów. Natomiast pieszy, który nosi elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów.
Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W czasie akcji „Widoczni - bezpieczni” policjanci, przedstawiciele fundacji i mediów, zachęcają pieszych do noszenia elementów odblaskowych także w obszarze zabudowanym - nawet tam, gdzie nie jest to wymagane przepisami. Niewielki element w postaci opaski odblaskowej na drodze może uratować życie.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Zyskane dzięki temu dodatkowe metry, pozwalają kierowcy w porę zauważyć, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
W trakcie akcji organizatorzy zwracali uwagę na prawidłowe i świadome przekraczanie jezdni na oznakowanych przejściach dla pieszych. Po zmroku niezbędne jest zachowanie przez wszystkich uczestników ruchu drogowego podwyższonej ostrożności. Przyczyn potrąceń należy upatrywać zarówno w nieprawidłowym zachowaniu się kierujących względem pieszych, jak i niefrasobliwości samych pieszych, których złudne poczucie bezpieczeństwa skłania do nieostrożnego wchodzenia na jezdnię. Wyprzedzanie, omijanie przed przejściem dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, nadmierna prędkość ze strony kierujących, przechodzenie przez pieszych w miejscach niewyznaczonych, bez odpowiedniego upewnienia się lub ich słaba widoczność to codzienność, jaką możemy zobaczyć na naszych drogach. Piesi powinni pamiętać, że decyzja o przejściu przez jezdnię nie może być impulsywna, musi być poprzedzona rozeznaniem i oszacowaniem odległości nadjeżdżającego pojazdu.
Akcja „Widoczni – bezpieczni” potrwa przez całą jesień i zimę. W okresie tym dni są coraz krótsze, szybko zapada zmrok, na drogach jest ślisko, a przez to dochodzi do większej ilości wypadków z udziałem pieszych.