Bezpieczeństwo pieszych

„Spotkanie na granicy”, czyli w trosce o bezpieczeństwo seniorów

Jak nie stać się ofiarą oszusta? Jak uniknąć kradzieży? Dlaczego warto nosić odblaski także w terenie zabudowanym? Na te i szereg innych pytań odpowiadali policjanci podczas 10. „Spotkanie na granicy”. Wydarzenie zorganizowało Miasto Bielsko-Biała i Stowarzyszenie Akademia Seniora. Uczestniczyli w nim seniorzy z Bielska-Białej, Czech i ze Słowacji.

Spotkanie policjantów z seniorami odbyło się w minioną sobotę na terenach Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Karbowej 26. Wydarzenie poświęcono problematyce różnego rodzaju oszustw, kradzieży i wyłudzeń. Mundurowi mówili również o bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym.

Policjanci omówili metody i techniki działań przestępców. Rozmawiano o tym w jaki sposób oszuści próbują wyłudzić od seniorów pieniądze. Pokrzywdzeni, którzy padają ofiarą oszustw metodami „na wnuczka”, „na policjanta” i pokrewnymi, nierzadko tracą oszczędności całego swojego życia. Mundurowi przypomnieli uczestnikom spotkania o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w kontakcie z domokrążcami oraz osobami podającymi się za przedstawicieli róznych firm i instytucji. Pamiętajmy, że nie mamy obowiązku wpuszczać do mieszkania nikogo. Jeśli zdecydowaliśmy się zaprosic do mieszkania nie znana nam osobę, bezpiecznie jest poprosic o towarzysto sąsiada. Przestępcy najczęściej oszukuja osoby, które są w mieszknaiu same. Obecność bliskiej lub znajomej nam osoby najprawdopodobniej zniechęci potencjalnego oszusta. Druga część policyjnego spotkania poświęcona była bezpieczeństwu w rychu drogowym. Stróże prawa omówili szereg niebezpieczeńst, które mogą wystąpić na drodze. Ponadto zachęcali do noszenia elementów odblaskowych w widocznych miejscach. Pod koniec wystąpienia policjnaci omówili założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas” i zaznajomili śłuchaczy z aplikacją mobilną „Moja komenda”. Wszyscy chętni otrzymali od mundurpowych profilaktyczne ulotki. Dużą niespodzianką dla zebranych był pokaz przeporwadzony przez mł.asp. Wojciech Gwizdała. Policyjny przewodnik psa służbowego o imieniu Jacky, zaprezentował pokaz umiejętności swojego czworonożnego pomocnika.

„Spotkanie na granicy” to wydarzenie cykliczne. Dotychczas organizowały je czeskie i słowackie organizacje seniorów. Na zaproszenie gospodarzy uczestniczyli w nich członkowie Stowarzyszenia Akademia Seniora. Celem przedsięwzięcia jest integracja seniorów z terenów przygranicznych oraz wymiana doświadczeń i dorobku artystycznego. W programie tegorocznego wydarzenia były między innymi występy zespołów artystycznych, wspólne gry i zabawy, zawody sportowe oraz wiele ciekawych atrakcji.

Powrót na górę strony