Bezpieczeństwo pieszych

Bezpieczny powrót do szkoły

W szkołach zabrzmiał już pierwszy dzwonek. Rozpoczął się nowy rok szkolny. Po beztroskim wypoczynku nadszedł czas nauki. Aby najmłodsi wiedzieli, jakich zasad należy przestrzegać, by bezpiecznie dotrzeć na zajęcia, bielscy policjanci rozpoczęli działania profilaktyczno-edukacyjne „Bezpieczna droga do szkoły” w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo...przez cały rok szkolny”.

Działania policjantów polegają na edukowaniu najmłodszych, tak aby wiedzieli jakich zasad należy przestrzegać w drodze do szkoły. Na zajęciach stróże prawa nauczą najmłodszych prawidłowego przekraczania jezdni, poruszania się po niej w przypadku braku chodnika lub pobocza, zachowaniu w miejscach oczekiwania na przyjazd autobusów.

Już dzisiaj policjanci z drogówki odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Orła Białego w Czechowicach-Dziedzicach. W czasie inauguracji roku szkolnego mł.asp. Ilona Michalczyk z wydziału ruchu drogowego zwracała się do najmłodszych i ich rodziców, prosząc o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze. Poruszyła kwestię odwożenia dzieci do szkoły i prosiła, aby zatrzymywać się wyłącznie w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczać widoczności innym kierującym i pieszym przechodzącym przez jezdnię. Informowała o konieczności stosowania elementów odblaskowych. Mówiła także o tym, że niebezpieczeństwa drogowe nie są jedynymi, na które narażeni są uczniowie. Przestrzegała przed przyjmowaniem prezentów, słodyczy i napojów od obcych osób oraz propagowała zdrowy styl życia, wolny od środków odurzających i dopalaczy.

W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, przez pierwsze kilkanaście dni nowego roku szkolnego, policjanci będą zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów drogowych w rejonie szkół i placówek oświatowych, zarówno przez kierujących jak i pieszych. Kontrolowane będą gimbusy i autobusy dowożące najmłodszych do szkół. Policjanci sprawdzają także prawidłowość oznaczeń przejść dla pieszych w okolicach szkół i przedszkoli.

Działania te mają na celu propagowanie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży. Uświadomienie zagrożeń, jakie mogą spotkać najmłodszych na drogach oraz przypomnienie kierowcom, że opuszczone na dwa miesiące wakacji budynki zapełnią się uczniami, którzy bezpiecznie muszą tam dotrzeć, a po zajęciach wrócić do domu.

Powrót na górę strony