Bezpieczeństwo pieszych

Policjanci w Światowym Dniu Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Wczoraj obchodzony był Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Z tej okazji policjanci z bielskiej drogówki zorganizowali symulację wypadku drogowego. Z samochodu wydobywał się dym, a na fotelu kierowcy siedział nieprzytomny mężczyzna. Mundurowi sprawdzali reakcję osób przejeżdżających samochodami na sytuację zagrożenia. Na szczęście większość osób reagowała prawidłowo. Zatrzymywała się z chęci udzielenia pomocy poszkodowanemu.

Celem akcji, nie bez przyczyny zorganizowanej w niedzielę, 18.11.2018 r., kiedy obchodzimy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, było uzmysłowienie zagrożeń, jakie niosą ze sobą lekkomyślne zachowania zarówno kierujących, jak i pieszych. Podczas akcji przeprowadzono symulację wypadku drogowego, w którym z samochodu wydobywał się gęsty dym, a na fotelu kierowcy siedział nieprzytomny mężczyzna. Mundurowi sprawdzali reakcję osób przejeżdżających na sytuację zagrożenia. Na szczęście większość osób reagowała prawidłowo. Zatrzymywała się z chęci udzielenia pomocy poszkodowanemu. Niestety, było też kilku kierujących, którzy przejechali obojętnie.

Przy okazji tej akcji, oprócz wzmożonej aktywności patroli drogówki, został również poruszony problem dużej liczny ofiar wypadków i ich przyczyn. Od lat pozostają one bowiem niezmienne, są nimi: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe zachowania wobec pieszych. Policjanci ruchu drogowego podczas działań kontrolowali prędkość kierujących w miejscach występowania zagrożeń, w celu skłonienia kierujących do przestrzegania wprowadzonych ograniczeń prędkości.

Tylko w tym roku na bielskich drogach doszło do 125 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 8 osób, a 143 zostały ranne.

Uważajmy na drogach! Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, nie przeceniajmy własnych umiejętności, za kierownicę wsiadajmy trzeźwi. Będąc pieszym uczestnikiem ruchu pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, rozglądajmy się na drodze i bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych. Poziom bezpieczeństwa na drogach zależy od zachowania każdego uczestnika ruchu, dlatego przestrzegajmy obowiązujących przepisów i kierujmy się rozsądkiem.

Za pomoc w przeprowadzeniu akcji policjanci z drogówki dziękują: portalowi „Bielskie Drogi”, firmom „Edufire” oraz AutoLux”.

Powrót na górę strony