Bezpieczeństwo pieszych

Dzielnicowi w kościele o bezpieczeństwie

W okresie poprzedzającym trudne, zimowe warunki pogodowe na drogach, policjanci i księża wspólnie usiłują chronić życie pieszych. Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Szczyrku asp.szt. Tomasz Strzop i sierż.szt. Szymon Kocoń odwiedzili wiernych Parafii Ewangelickiej w Szczyrku Salmopolu, gdzie podczas nabożeństwa mówili o bezpieczeństwie i rozdawali odblaski.

W okresie jesienno-zimowym na drogach rośnie liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych. W tym czasie dochodzi do dwukrotnie większej liczby tego typu zdarzeń, w których, co szczególnie istotne, ginie trzykrotnie więcej osób niż w miesiącach wiosenno-letnich. W okresie poprzedzającym ten trudny dla kierowców i pieszych czas, dzielnicowi z Komisariatu Policji w Szczyrku odwiedzili Parafię Ewangelicką w Szczyrku Salmopolu, gdzie, w czasie nabożeństwa mówili o bezpieczeństwie. Przestrzegali wiernych przed zagrożeniami na drogach. Tłumaczyli podstawowe zasady bezpieczeństwa, a przede wszystkim wyjaśniali, jak być lepiej widocznym. To właśnie bowiem piesi, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, są najbardziej narażeni na wypadki, a noszenie odblasków na drogach może w znacznym stopniu poprawić ich bezpieczeństwo.

Policjanci rozdali uczestnikom nabożeństwa elementy odblaskowe. Jednocześnie informowali o obowiązku ich noszenia po zmroku, poza obszarem zabudowanym, jeżeli pieszy nie porusza się chodnikiem. Zachęcali także do noszenia odblasków w mieście, w obszarze zabudowanym, gdzie nie jest to obowiązkowe, a niestety dochodzi do licznych potrąceń pieszych – również na przejściach dla pieszych.

Powrót na górę strony