Bezpieczeństwo pieszych

Akcja „Widoczni = bezpieczni” na bielskich drogach

Wczoraj wieczorem policjanci z wydziału ruchu drogowego bielskiej komendy, przedstawiciele Fundacji na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz dziennikarze Radia Bielsko i portali Bielskie Drogi oraz bielsko.biala.pl prowadzili działania pod hasłem „Widoczni – bezpieczni”. Tradycyjnie już, celem tej corocznej akcji była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim podniesienie świadomości pieszych, jak ważne są odblaski podczas poruszania się drogami po zmierzchu.

Wspólny patrol policjantów z drogówki, wspierany przez prezes Fundacji Na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Alinę Puszyńską oraz dziennikarzy Radia Bielsko i portali Bielskie Drogi oraz bielsko.biala.pl, pojawił się wieczorem na ul. Mazańcowickiej w Bielsku-Białej, a także w Mazańcowicach i Międzyrzeczu Górnym. W poprzednim tygodniu patrole rozdawały odblaski pieszym w Wilkowicach i Bystrej. Relacja z tych akcji przekazywana była „na żywo” na antenie radia i portali. Optymizmem napawa, że świadomość stosowania odblasków jest coraz większa. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę z odległości około 30-40 metrów. Natomiast pieszy, który nosi odblaski, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów.

Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W czasie akcji „Widoczni - bezpieczni” policjanci, przedstawiciele fundacji i mediów, zachęcają pieszych do noszenia elementów odblaskowych także w obszarze zabudowanym - nawet tam, gdzie nie jest to wymagane przepisami. Niewielki element w postaci opaski odblaskowej na drodze może uratować życie. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: zaleca się, aby umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Zyskane dzięki temu dodatkowe metry, pozwalają kierowcy w porę zauważyć, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

W trakcie akcji organizatorzy zwracali uwagę na prawidłowe i świadome przekraczanie jezdni na oznakowanych przejściach dla pieszych. Po zmroku niezbędne jest zachowanie przez wszystkich uczestników ruchu drogowego podwyższonej ostrożności. Przyczyn potrąceń należy upatrywać zarówno w nieprawidłowym zachowaniu się kierujących względem pieszych, jak i niefrasobliwości samych pieszych, których złudne poczucie bezpieczeństwa skłania do nieostrożnego wchodzenia na jezdnię. Wyprzedzanie, omijanie przed przejściem dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, nadmierna prędkość ze strony kierujących, przechodzenie przez pieszych w miejscach niewyznaczonych, bez odpowiedniego upewnienia się lub ich słaba widoczność to codzienność, jaką możemy zobaczyć na naszych drogach. Piesi powinni pamiętać, że decyzja o przejściu przez jezdnię nie może być impulsywna, musi być poprzedzona rozeznaniem i oszacowaniem odległości nadjeżdżającego pojazdu.

Akcja „Widoczni – bezpieczni” potrwa całą zimę. W tym okresie dni są coraz krótsze, szybko zapada zmrok, na drogach jest ślisko, a przez to dochodzi do większej ilości wypadków z udziałem pieszych.

 

Powrót na górę strony