Bezpieczeństwo pieszych

Świeć przykładem – w gminie Bestwina

Policyjni profilaktycy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym prowadzą prelekcje z dziećmi i młodzieżą. Policjanci uczą, jak ważna jest znajomość i przestrzeganie przepisów w ruchu drogowym, a w porze jesienno-zimowej korzystanie z odblasków. W spotkaniach z uczniami szkół w gminie Bestwina mundurowej z bielskiej drogówki pomagali Kuba i Śruba – postacie z bajki Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej wziął udział w akcji zainicjowanej przez wójta Artura Beniowskiego i Urząd Gminy w Bestwinie. Przedsięwzięcie z zakresu edukacji komunikacyjnej dzieci i młodzieży miało na celu przedstawienie w przystępny sposób przepisów i zasad ruchu drogowego najmłodszym użytkownikom dróg. Pora jesienno-zimowa niesie za sobą większe zagrożenia dla niechronionych użytkowników dróg, w szczególności dzieci poruszających się drogą pieszo. Zmrok zapada szybciej, świt wstaje później, dzieci rozpoczynają swoją drogę do szkoły, kiedy na dworze jest jeszcze ciemno. Bardzo często występują mgły i deszcze, które utrudniają widoczność na drodze. W tych warunkach kierowcom niezwykle ciężko dostrzec pieszego idącego chodnikiem lub poboczem drogi. Solidne elementy odblaskowe są niezbędne dla zapewnienia ich bezpieczeństwa. Przy czym należy tutaj podkreślać, że mają one być solidne. Nie chodzi tylko o gadżet, ale element wyposażenia, który spełnia określone zadanie. Zasada im więcej, tym lepiej w pełni znajduje tutaj swoje zastosowanie. Od tego może zależeć życie i zdrowie. W zderzeniu z pojazdem pieszy pozostaje bez większych szans na wyjście z opresji cało i zdrowo.

Asp. Ilona Michalczyk, która prowadziła z dziećmi spotkanie, wyjaśniała jak ważne jest przestrzeganie zasad ruchu drogowego i korzystanie z odblasków. Policjantce pomagały postacie z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych; Kuba i Śruba. Dzięki nim przepisy kodeksu drogowego przedstawiono w przystępny i zabawny sposób. W prelekcjach brały udział dzieci ze szkół w Bestwinie, Bestwince, Janowicach i w Kaniowie. Każdy uczestnik spotkania otrzymał odblaskowy brelok z herbem gminy Bestwina.

W powiecie bielskim Policja odnotowała w 2019 r. 65 potrąceń pieszych, a 33 z tych zdarzeń to wypadki. Bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg to jeden z priorytetów dla Policji.

  • Dzieci siedzą na sali gimnastycznej na drugim planie policjanta oraz postacie z bajki Kuba i Śruba.
    Fot. www.bestwina.pl
  • Policjantka rozdaje dzieciom odblaski. Na drugim planie nauczyciele oraz postacie z bajki Kuba i Śruba.
    Fot. www.bestwina.pl
  • Dzieci ze szkoły, policjanta oraz postacie z bajki Kuba i Śruba na zdjęciu grupowym na sali gimnastycznej.
    Fot. www.bestwina.pl
Powrót na górę strony