Bezpieczeństwo pieszych

Dzielnicowy bliżej nas... na drodze z dzieckiem i seniorem

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to jeden z priorytetów każdego policjanta, nie tylko mundurowych z bielskiej drogówki. Dzielnicowi z Komisariatu I Policji w Bielsku-Białej od początku roku szkolnego prowadzą spotkania z dziećmi i młodzieżą ucząc przepisów i zasad ruchu drogowego. Spotykają się także z seniorami, którzy również są w grupie niechronionych uczestników ruchu drogowego. Seniorzy uczą się od mundurowych również tego, jak nie paść ofiarą oszustów.

Od początku roku szkolnego dzielnicowi z komisariatu przy ul. Składowej przeprowadzili już 10 spotkań z dziećmi klas pierwszych oraz przedszkolakami. W czasie tych spotkań dzielnicowi w przystępny dla dzieci sposób uczyli, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. Omawiali podstawowe znaki drogowe oraz instruowali, jak bezpiecznie jeździć na rowerze i w jakie elementy powinien być wyposażony jednoślad. Informowali najmłodszych o tym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Zademonstrowane zostało, w jaki sposób prawidłowo należy je umieszczać na ubiorze, plecaku czy tornistrze.

Podczas tych spotkań dzieci poznały też również sprzęt policyjny i wysłuchały ciekawych opowieści o policyjnej pracy. Na zakończenie każdego ze spotkań wszyscy uczestnicy otrzymywali elementy odblaskowe – w sumie rozdano już ponad 600 elementów odblaskowych.

Dzielnicowi spotkali się też z seniorami z Osiedla Śródmiejskiego, Złotych Łan, Mikuszowic Krakowskich oraz Leszczyn. Seniorzy również są w grupie niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi omawiali z nimi zasady bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Dodatkowo obecnych seniorów poinformowano o wzroście przestępstw związanych z oszustwami oraz usiłowaniami metodą na tzw. wnuczka — policjanta. Przestrzegali przed nieuczciwymi praktykami niektórych przedsiębiorców. Seniorzy są często wprowadzani przez nich w błąd i w związku z tym przepłacają za oferowane im urządzenia lub ponoszą dotkliwe straty finansowe, zaciągając wysokie zobowiązania kredytowe. Seniorzy również zostali zaopatrzeni w elementy odblaskowe.

  • Okolicznościowe laurki przekazywane policjantom przez dzieci z przedszkola i szkoły.
  • Radiowóz wykonany z kartonu przez przedszkolaków.
Powrót na górę strony