Bezpieczeństwo pieszych

O bezpieczeństwie dzieci na drodze i pierwszej pomocy z jasienickim dzielnicowym

Starszy aspirant Grzegorz Bączek, dzielnicowy z Komisariatu Policji w Jasienicy spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Świętoszówce. Mundurowy omówił zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, tłumaczył, jak ważne jest korzystanie z elementów odblaskowych. Policjant uczył także jak wezwać pomoc w razie wypadku i udzielić podstawowej pierwszej pomocy.

Troska o bezpieczeństwo najmłodszych uczniów to jeden z priorytetów dzielnicowych i dyrektorów szkół. Wychowanie komunikacyjne nabiera szczególnego znaczenia na terenach pozamiejskich, gdzie na drogach dzieci często muszą potrafić bezpiecznie poruszać się pomimo braku chodnika czy sygnalizacji świetlnej. Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Świętoszówce zaprosiła dzielnicowego, st. asp. Grzegorza Bączek, który w przystępny sposób przekazywał uczniom klas pierwszych wiedzę o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Dzielnicowy rozmawiał z dziećmi o prawidłowym przekraczaniu jezdni, poruszaniu się po niej, gdy nie ma chodnika, oraz kiedy na drodze jest ograniczona widoczność. Uczył jak bezpiecznie poruszać się rowerem i jakie jest jego obowiązkowe oświetlenie. Zachęcał do korzystania z kasku podczas rowerowych przejażdżek. Mundurowy podkreślił, jak ważne jest używanie solidnych elementów odblaskowych.

Policjant przeszkolony z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy wprowadził dzieci w tematykę ratownictwa i w przystępny dla nich sposób pokazał podstawy udzielania pierwszej pomocy oraz tego, jak wezwać służby ratunkowe. Przypomniał również, kogo należy zawiadomić w momencie zaistnienia wypadku czy innego zagrożenia. Policjant opowiedział wiele ciekawych historii z policyjnej służby oraz odpowiedział na mnóstwo pytań dzieci. Kto wie, może wśród nich są przyszli stróże prawa...

  • Policjant siedzi w klasie i prowadzi prelekcję z dziećmi.
  • Policjant tłumaczy dzieciom udzielanie podstawowej pierwszej pomocy. Jedno z dzieci leży, pozostałe są zgromadzone wokół niego i prowadzącego zajęcia policjanta.
Powrót na górę strony