Bezpieczeństwo pieszych

"Świeć przykładem" na bielskich drogach

Używanie elementów odblaskowych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować nasze życie. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców policjanci z bielskiej drogówki pojawili się w rejonie przejść dla pieszych w gminie Kozy i Czaniec, gdzie rozdawali odblaski pieszym oraz tłumaczyli im jak ważne jest ich używanie. Wszystko po to, aby byli widoczni i bezpieczni na drodze.

Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Aby znacznie wpłynąć na jego poprawę, warto nosić odblaski. Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców, policjanci z bielskiej komendy, wspólnie z Radiem Bielsko i portalem Bielskie Drogi, przeprowadzili przedsięwzięcie w ramach ogólnopolskiej akcji „Świeć Przykładem". Stróże prawa w rejonie przejść dla pieszych przypominali pieszym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Jest to istotne zwłaszcza teraz, gdy szybciej zapada zmrok. Policjanci przypominali o najważniejszych kwestiach bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego byli widoczni i bezpieczni na drodze.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Policjanci zachęcają jednak, aby korzystać z nich także w obszarze zabudowanym. Warto je mieć zawsze i wszędzie, do potrąceń pieszych i rowerzystów dochodzi bowiem także w centrach miejscowości, strefach zamieszkania i na z pozoru dobrze oświetlonych drogach.

* * *

1. Noś odblaski – nie gadżety!

Przy zakupie odblasku zwróć uwagę, czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask.

2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!

Sprawdź, czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte przez np. przez szalik, torbę czy plecak.

3. Dbasz o zdrowie – świeć przykładem!

Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych.

4. Kochasz – zadbaj o bezpieczeństwo!

Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

5. Żyć – to myśleć!

Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd — w tym również na przejściu dla pieszych, zza pojazdu, lub innej przeszkody, utrudniającej widoczność. Noś elementy odblaskowe.

  • Policjantka zakłada pieszemu opaskę odblaskową.
  • Policjantka udziela wywiadu radiowego na jednej z ulic regionu powiatu bielskiego.
  • Policjantka zakłada pieszej opaskę odblaskową.
  • Policjantka zakłada dziecku opaskę odblaskową.
  • Policjantka rozmawia z dziećmi, w ręku trzyma plik opasek odblaskowych, które rozdaje pieszym.
  • Policjantka na wspólnym zdjęciu z pieszymi i dziennikarzem Radia Bielsko i Bielskiedrogi.pl
Powrót na górę strony