Bezpieczeństwo pieszych

Bezpieczna droga do szkoły - lekcje z dzielnicowym

Jak poruszać się po drodze? Co powinno zrobić, kiedy dziecko jest zaczepiane przez osobę dorosłą? Jak należy wezwać pomoc, kiedy w domu wydarzy się coś niebezpiecznego? Kiedy i jak nosić odblaski? Na te i wiele innych pytań ponad 100. dzieci z Przedszkola w ZSP w Mazańcowicach odpowiadał dzielnicowy z jasienickiego komisariatu asp. Paweł Warzecha. Profilaktyka i spotkania z dziećmi to jeden z głównych elementów programu „Dzielnicowy bliżej nas”.

Początek roku szkolnego to okres wzmożonej pracy policjantów prewencji i ruchu drogowego. Działania policjantów polegają na edukowaniu najmłodszych, tak aby wiedzieli jakich zasad należy przestrzegać w drodze do szkoły. Na zajęciach stróże prawa uczą najmłodszych prawidłowego przekraczania jezdni, poruszania się po niej w przypadku braku chodnika lub pobocza, zachowaniu w miejscach oczekiwania na przyjazd autobusów.
Spotkania z dziećmi w szkołach i przedszkolach to jedno z głównych zadań dzielnicowych. Z ponad setką dzieci z przedszkola w Mazańcowicach spotkał się dzielnicowy, asp. Paweł Warzecha. Mundurowy w przystępny dla dzieci sposób omówił dotyczące ich przepisy kodeksu drogowego. Przekazał także wiele cennych porad na temat bezpieczeństwa w środowisku domowym. Przestrzegał przed zbytnią ufnością w stosunku do obcych osób oraz radził, co należy zrobić, kiedy dziecko jest przez kogoś takiego zaczepiane. Tłumaczył postępowanie w przypadku, gdy ktoś nieznajomy przychodzi do domu, a nie ma w pobliżu rodzica lub innego opiekuna. Policjant nauczył dzieci jak wzywać pomocy przy pomocy numerów alarmowych.
Dzielnicowy w ciekawy sposób opowiadał o pracy w Policji, o problemach, jakie na co dzień rozwiązują stróże prawa oraz o nietypowych i niecodziennych przygodach. Dużą atrakcją była możliwość przymierzenia przez przedszkolaków policyjnego wyposażenia używanego podczas zabezpieczania impres masowych oraz zapoznanie z takimi policyjnymi atrybutami jak tarcza drogowa – znana bardziej jako lizak czy policyjne kajdanki.

  • Policjant prowadzi prelekcję z dziećmi, które siedzą w sali na podłodze.
  • Dzielnicowy prezentuje przedszkolakom wyposażenie policyjne.
  • Policjant z trójką dzieci ubraną w policyjne wyposażenie stoi w klasie.
Powrót na górę strony