Bezpieczeństwo pieszych

Policjanci z prewencji uczą dzieci bezpiecznych zachowań

Mundurowi z wydziału prewencji bielskiej komendy odwiedzili dzieci z Przedszkola nr 49 w Bielsku-Białej. Policjanci opowiedzieli im o swojej pracy i przypominali podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci zapoznały się także z policyjnym sprzętem i miały okazję przyjrzeć się z bliska umiejętnością policyjnego psa — Tibora.

Policjanci propagują wśród dzieci bezpieczne zachowania na drodze. Szczególną uwagę zwracają na edukację najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej regularnie odwiedzają dzieci w przedszkolach i szkołach – wszystko po to, by wypracować wśród nich prawidłowe nawyki komunikacyjne oraz uświadomić, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas drogi do i ze szkoły, w miejscu zamieszkania i swoim środowisku. Funkcjonariusze pomagają w przygotowaniu dzieci do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z dróg. Takie spotkania mają też na celu nauczenie najmłodszych, że policjant jest osobą, do której zawsze można zgłosić się po pomoc. Stróże prawa przybliżają dzieciom pracę policjanta, pupile mogą z bliska przyjrzeć się policyjnemu wyposażeniu, usiąść za kierownicą radiowozu. Przewodnik policyjnego psa zaprezentował umiejętności swojego czworonożnego partnera z patrolu.

Pamiętajmy jednak, że poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej zależy również od rodziców. To przede wszystkim oni odpowiadają za swoje pociechy. Policjanci przypominają, iż dzieci do lat 7 nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach – należy zapewnić im opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej.

Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze jest noszenie na sobie elementów odblaskowych. Po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym to obowiązek!

Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły lub przedszkola, powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. 

Przypominamy najmłodszym kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Przypominamy również o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych.

Rady dla dzieci:

1. Do szkoły idź zawsze główną drogą. Nie przechodź „na skróty” przez miejsca ustronne, którymi chodzi mało osób.
2. Jeśli nie ma chodnika, idź poboczem z lewej strony jezdni. W porze wieczorowej pamiętaj o elementach odblaskowych!
3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, na pasach, zawsze na zielonym świetle.
4. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego, powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.
5. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy itp.
6. Nie ufaj obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania czy zaprzyjaźnionej grupy osób.
7. Klucze od mieszkania noś w miejscu niewidocznym dla obcego.
8. Jeśli nieznajomy zapyta cię o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu, którym jedzie.

Rady dla rodziców:

1. Pamiętaj, aby Twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze i nosiło odblaski.
2. Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność na pasach, podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym).
3. Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia. Zwolnij, gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, przedszkole czy plac zabaw.
4. Dowożąc dziecko do szkoły w wieku do 12 roku życia, pamiętaj o przepisach dotyczących używania urządzeń ochronnych. Na przednim siedzeniu dziecko do 12 lat może być przewożone wyłącznie w foteliku ochronnym.
5. Dowożąc dziecko do szkoły, należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności dla innych kierujących i pieszych przechodzących przez jezdnię. Nigdy nie parkuj w zatoczce autobusowej. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo, kiedy wsiada i wysiada z samochodu.

Bez względu na to, jak wiele trudu wkładają policjanci w wychowanie dzieci w swoich rejonach służbowych, trzeba pamiętać, że dzieci najwięcej uczą się od swoich rodziców, których obserwują codziennie.

  • Dzieci ubrane w policyjne wyposażenie, obok policjantka, na drugim planie policjant z psem.
  • Dzieci są zgromadzone wokół policjanta, który trzyma psa.
  • Grupowe zdjęcie dzieci z przedszkola z policjantami.
Powrót na górę strony