Bezpieczeństwo pieszych

Solidna lekcja bezpieczeństwa w Czechowicach-Dziedzicach

Ponad 350 uczniów szkół podstawowych z Czechowic-Dziedzic uczestniczyło w lekcji bezpieczeństwa organizowanej przez ekspertów ogólnopolskiej kampanii społecznej „Lotos — Mistrzowie w pasach”. W świat bezpieczeństwa na drogach, w towarzystwie policjantów z bielskiej drogówki, przedstawicieli Grupy LOTOS oraz pracowników czechowickiego magistratu, wprowadzał najmłodszych Pan Światełko.

Edukacja poprzez zabawę to sprawdzony sposób przyswajania wiedzy, który „Mistrzowie w pasach” wykorzystują w swoich działaniach z udziałem dzieci, ale też i dorosłych. Eksperci kampanii „Lotos — Mistrzowie w pasach”, podczas tych spotkań prowadzą instruktaże prawidłowego zapinania pasów oraz edukują, jak montować foteliki i bezpiecznie podróżować z dziećmi. Lekcje bezpieczeństwa to — w ramach koncertu piosenek o ruchu drogowym — także zabawy edukacyjne dla najmłodszych podróżujących, a także konkursy z niespodziankami i nagrodami.

W spotkaniu, które odbyło się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach wzięło udział ponad 350 uczniów klas od 1 do 3. Asp. Ilona Michalczyk z bielskiej drogówki edukowała najmłodszych, jak bezpiecznie: przechodzić przez jezdnię, jeździć na rowerze, czy podróżować w samochodzie i jak ważne są nawyki zapinania pasów bezpieczeństwa oraz noszenia elementów odblaskowych. Policjantka zachęcała najmłodszych, by zostali „Mistrzami w pasach” i „Mistrzami w foteliku”. Każdy z uczestników lekcji otrzymał książeczkę i puzzle pt. "Mistrzowie w Pasach" oraz odblaskową smycz do kluczy.

W świat bezpieczeństwa na drogach wprowadzał dzieci Pan Światełko. Ekspert kampanii Łukasz Jendrysek „na wesoło” przeprowadził instruktaż o bezpiecznym podróżowaniu w samochodzie.

Celem prowadzonej kampanii „Lotos — Mistrzowie w pasach” jest edukacja w zakresie prawidłowego zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodach. Kampania jest skierowana do kierowców i pasażerów. Ważnym przesłaniem jest dbałość o bezpieczeństwo dzieci przewożonych w pojazdach, zarówno tych młodszych, które podróżują w fotelikach, jak i starszych, którym wystarczają pasy bezpieczeństwa. Ambasadorem kampanii jest czterokrotny Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i dwukrotny Mistrz Europy – Kajetan Kajetanowicz.

Patronat nad kampanią objęły, m.in.: Komenda Główna Policji, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

  • Policjantka stoi na scenie wśród fotelików samochodowych i prowadzi prelekcje.
  • Na foteliku siedzi lalka, obok policjantka rozmawia z dziećmi.
  • Na scenie dzieci uczą się prawidłowo zapinać pasy.
  • Policjantka na scenie stoi przy inscenizacji przejścia dla pieszych, obok dziecko słucha prelekcji.
  • Teatralna postać Pan Światełko z drugą aktorką i dziećmi prowadzą konkurs na scenie.
  • Policjantka stoi na scenie, trzyma w ręce mikrofon, do którego na jej pytania konkursowe odpowiada dziecko.
Powrót na górę strony