Bezpieczeństwo pieszych

Świeć przykładem w Gminie Kozy

Dzielnicowi z Posterunku Policji w Kozach włączyli się w akcję pn. „Świeć Przykładem — Noś Odblaski". W niedzielę policjanci rozmawiali z mieszkańcami Kóz wracającymi z kościoła i uświadamiali ich, jak ważne jest, aby być po zmroku widocznym na drodze. Każdy dostał opaskę odblaskową zakupioną ze środków Urzędu Gminy Kozy. Zachęcamy wszystkich, aby na drodze świecili przykładem, im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej.


Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Stawką nie są tutaj jednak jedynie, nawet najsurowsze mandaty. Stawką jest życie pieszego! Dlatego apelujemy, aby odblaski nosić ze sobą zawsze i wszędzie, także w obszarze zabudowanym, na terenie miasta. Nie tylko po zmierzchu, ale zawsze, gdy jest np. deszczowo lub mglisto. Świeć przykładem — zawsze!

Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierujących. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym.

  • Opaski odblaskowe na tle napisu Policja
  • Policjant i ksiądz rozmawiają z przechodniami. Stoją przy samochodzie policyjnym.
  • Przechodnie zgromadzili się przy radiowozie, rozmawiają z policjantem.
Powrót na górę strony