Bezpieczeństwo pieszych

Seniorze. Świeć Przykładem – Noś odblaski

Policjanci zajmujący się profilaktyką bezpieczeństwa w ruchu drogowym regularnie spotykają się mieszkańcami i przekonują do korzystania z elementów odblaskowych. W czwartek w Klubie Seniora na bielskim Osiedlu Kopernika zachęcali seniorów do tego, aby świecili na drodze przykładem. Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.

Policyjni profilaktycy z drogówki i dzielnicowi prowadzą prelekcje z mieszkańcami miasta. Tym razem mundurowi spotkali się z członkami Klubu Seniora w Bielsku-Białej przy ul. Jesionowej 13. Tłumaczyli, jak ważne jest przepisowe i rozsądne zachowanie się niechronionych uczestników ruchu drogowego. W porze jesienno-zimowej szczególnego znaczenia nabiera korzystanie z solidnych elementów odblaskowych.

Niestety bardzo często piesi i rowerzyści o tym zapominają. Wśród grupy tych „zapominalskich” pieszych niestety jest duża grupa seniorów. O ile dzieci i młodzież coraz częściej korzystają z elementów odblaskowych lub stosują odzież fabrycznie w nie wyposażoną, to starsze osoby wciąż podchodzą do tego z dystansem.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Policjanci apelują, aby odblaski nosić ze sobą zawsze i wszędzie, także w obszarze zabudowanym, na terenie miasta. Nie tylko po zmierzchu, ale zawsze, gdy jest np. deszczowo lub mglisto. Świecić przykładem — zawsze!

  • Policjantka prowadzi spotkanie w klubie seniora.
  • Policjantka prowadzi spotkanie w klubie seniora.
Powrót na górę strony