Bezpieczeństwo pieszych

Czarny piątek przejściach na pieszych. Apelujemy o ostrożność!

W ostatni piątek listopada doszło do trzech bardzo poważnych wypadków z udziałem pieszych. Dwa z nich miały miejsce na oznakowanych przejściach dla pieszych. We wszystkich przypadkach zawinili kierujący pojazdami. Za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara nawet 3 lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów. Apelujemy o ostrożność i zwracanie szczególnej uwagi na niechronionych uczestników dróg.

W Bielsku-Białej na ul. Spółdzielców tuż po godzinie 14 kierujący Fiatem Sieną 21-letni obywatel Ukrainy nie ustąpił pierwszeństwa przechodzącej prawidłowo przez przejście dla pieszych 80-latce, doprowadzając do jej potrącenia. Piesza z poważnymi obrażeniami została zabrana do szpitala, a kierującemu mundurowi zatrzymali prawo jazdy. Kierujący był trzeźwy.

Tuż przed 16 w Kobiernicach na ulicy Spokojnej 25-latek zamieszkały w powiecie wadowickim cofając dostawczym mercedesem, nie zauważył stojącej za pojazdem 60-latki i potrącił ją. Kobieta doznała poważnych obrażeń i pozostała na leczeniu w szpitalu. Kierujący był trzeźwy.

Po godzinie 16 na bielskiej ulicy Łagodnej kierujący osobowym fiatem 67-letni mieszkaniec Bielska-Białej potrącił przechodzącą prawidłowo przez oznakowane przejście dla pieszych 71-latkę. Piesza z poważnymi obrażeniami trafiła do szpitala, gdzie pozostała na leczeniu. Kierujący był trzeźwy, za spowodowanie wypadku mundurowi z drogówki zatrzymali mu prawo jazdy.

Sprawy tych wypadków wyjaśniają śledczy z bielskiego wydziału kryminalnego. O ich zdecyduje niebawem prokurator. Za spowodowanie wypadku grozi kara pozbawienia wolności w wysokości nawet 3 lat, wysoka grzywna i długoletni zakaz prowadzenia pojazdów.

Apelujemy o ostrożność i przepisową jazdę. Jesienno-zimowa aura i często niekorzystne warunki drogowe (to także ostre świecące tuż nad horyzontem słońce) powinny także motywować pieszych do używania elementów odblaskowych, i to nie tylko poza obszarem zabudowanym.

Powrót na górę strony