Bezpieczeństwo pieszych

Kamerami w kierowców. Nie będzie pobłażania dla piratów drogowych

Od początku roku na bielskich drogach doszło do 7 wypadków z udziałem pieszych, w wyniku których zginęły 2 osoby i kilkunastu kolizji drogowych z ich udziałem. Bielscy policjanci podejmują wszelkie kroki, aby zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym, w szczególności jego niechronionych uczestników. Mundurowi współpracują ze strażnikami miejskimi i za pomocą systemu miejskiego monitoringu ujawniają kierowców, którzy narażają pieszych na niebezpieczeństwo.

Dzisiaj w siedzibie Komendy Straży Miejskiej w Bielsku-Białej konferencja prasowa, podczas której Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej kom. Krzysztof Stankiewicz razem z Zastępcą Komendanta Straży Miejskiej Krystianem Kowalczykiem przedstawili stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg. Komisarz Stankiewicz zapewnił o pełnym zaangażowaniu bielskiej Policji w poprawę ich bezpieczeństwa, determinacji oraz podjęciu wszelkich działań, które przyczynią się do tego, że na drogach regionu będzie bezpieczniej. Nie ma pobłażania dla łamania prawa, a na drogach miejsca dla piratów, zapewnił podczas dzisiejszej konferencji prasowej naczelnik bielskiej drogówki. Współpraca z bielską Strażą Miejską opiera się na wykorzystaniu systemu monitoringu miejskiego, a do dyspozycji jest blisko 130 kamer. Wraz ze strażnikami na stanowisku monitoringu będzie pracować mundurowy z drogówki. Będzie zwracać uwagę głównie na wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, niebezpieczne omijanie samochodów, których kierowcy zatrzymali się przed pasami, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu oraz przejeżdżanie na czerwonym świetle. Fragment nagrania rejestrujący wykroczenie zostanie zabezpieczony, a na jego podstawie — po policyjnym postępowaniu wyjaśniającym — zostanie nałożony mandat lub skierowany do sądu wniosek o ukaranie.

Mundurowi będą w służbie wykorzystywali także Ruchome Stanowisko Dowodzenia. Specjalny radiowóz wyposażony w zaawansowany system monitoringu, dzięki któremu będzie można sprawniej koordynować policyjne działania i sprawniej reagować na popełniane wykroczenia, a także drona. Wyposażenie takie będzie w miarę możliwości kierowane do służby na terenie garnizonu bielskiego przez drogówkę z komendy wojewódzkiej.

Policjanci ostrzegają, że nie będzie żadnej tolerancji dla kierowców, którzy tak drastycznie łamią przepisy. Mundurowi nie będą się wahać, aby w takich sytuacjach zatrzymywać kierującym prawo jazdy. Zastępca szefa bielskich strażników miejskich zapewnił o pełnej współpracy z Policją.

Bezpieczeństwo pieszych to jeden z priorytetów Policji. Wobec sprawców wykroczeń i przestępstw popełnianych na szkodę pieszych, ale także przez nich samych będą wyciągane najsurowsze konsekwencje prawne. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to nasza wspólna sprawa, wspólna troska, a przede wszystkim wspólna odpowiedzialność.

Dziękujemy za liczne zainteresowanie się dzisiejszym wydarzeniem przedstawicieli mediów.

  • Strażnicy miejscy i policjant obserwują na monitoringu miejskim zachowanie kierowców i pieszych.
  • Strażnicy miejscy i policjant obserwują na monitoringu miejskim zachowanie kierowców i pieszych.
  • Strażnicy miejscy i policjant obserwują na monitoringu miejskim zachowanie kierowców i pieszych.
  • Policjant zapisuje numery rejestracyjne pojazdów, których kierowcy popełnili wykroczenia. Siedzi przed ekranami monitoringu miejskiego.
  • Konferencja prasowa naczelnika bielskiej drogówki i zastępcy komendanta straży miejskiej. Widok spod kamery tv.
  • Konferencja prasowa naczelnika bielskiej drogówki i zastępcy komendanta straży miejskiej.
  • Policjant i strażnik miejski rozmawiają ze sobą.
  • Naczelnik bielskiego wydziału ruchu drogowego wypowiada się przed kamerami. W tle ekrany systemu monitoringu miejskiego.
  • Naczelnik bielskiego wydziału ruchu drogowego wypowiada się przed kamerami.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 4.84 MB)

Powrót na górę strony