Bezpieczeństwo pieszych

Rozświetlili bielskie osiedla podczas akcji „Świeć Przykładem — Noś Odblaski"

Policjanci z bielskiej drogówki we współpracy z Fundacją Na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej oraz lokalnymi mediami - Radiem Bielsko i Bielskimi Drogami prowadzą akcję pn. „Świeć Przykładem — Noś Odblaski". Tym razem uczestnicy tej profilaktycznej akcji rozświetlili odblaskami pieszych i rowerzystów na bielskich osiedlach mieszkalnych. Wszystko po to, by zadbać o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego bielskiej komendy razem z Fundacją Na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej oraz redaktorami Radia Bielsko i Bielskich Dróg prowadzą akcję pn. „Świeć Przykładem — Noś Odblaski". Mundurowi rozmawiają z pieszymi oraz rowerzystami w odwiedzanych miejscowościach i uświadamiają ich, jak ważne jest, aby być po zmroku widocznym na drodze. Każdy dostaje także opaskę odblaskową. Zachęcamy wszystkich, aby na drodze świecili przykładem. Im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej.

O ile w mieście łatwiej o oświetlone przejścia dla pieszych, a większość dróg ma wydzielone chodniki, to w wielu miejscowościach powiatu bielskiego niechronieni uczestnicy ruchu drogowego muszą poradzić sobie w zdecydowanie mniej przyjaznym dla pieszego środowisku. W porze jesienno-zimowej kluczowe jest korzystanie z solidnych elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie tam, którędy prowadzi droga pieszego. Niestety nawet najlepszy odblask nie spełni swojej jakże ważnej funkcji, jeśli będzie schowany w kieszeni lub pozostanie w domu. Niezbędna jest zmiana myślenia i troska o własne bezpieczeństwo. Policjanci, strażacy ochotnicy i dziennikarze rozmawiali z kierowcami i niechronionymi uczestnikami dróg o bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów. Przekonywali, aby używać elementów odblaskowych nie tylko tam, gdzie nakazuje to przepis — a więc poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie. Stawką nie są bowiem jedynie mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie.

Mundurowi pojawili się w często uczęszczanych przez niechronionych uczestników dróg miejscach na bielskich osiedlach - Osiedlu Słonecznym, Osiedlu Polskich Skrzydeł i Beskidzkim. Mieszkańcy mieli okazję usłyszeć cenne porady oraz otrzymali okolicznościowe opaski odblaskowe.

  • Policjant stojący przy radiowozie i rozmawia z pieszymi
  • Policjantka zakłada na rękę mężczyzny opaskę odblaskową
  • Policjantka i redaktor radia rozmawiają z uczestnikami akcji profilaktycznej.
  • Policjantka przyklęka przy dziecku i jego rodzicu.
  • Redaktor radia zakłada kobiecie na rękę opaskę odblaskową.
  • Pracownica fundacji przekazuje pieszej opaskę odblaskową, w tle policjantka i redaktor z radia.
Powrót na górę strony