Bezpieczeństwo pieszych

Świeć przykładem - zima to trudny okres dla niechronionych uczestników dróg

Policjanci z bielskiej drogówki we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej, Centrum Powiadamiania Ratunkowego Urzędu Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz Radiem Bielsko i Bielskimi Drogami prowadzili kolejną akcję z cyklu pn. „Świeć Przykładem — Noś Odblaski". Wczoraj uczestnicy tej profilaktycznej akcji podarowali odblaski pieszym w Wilkowicach, Mesznej i Bystrej. Wszystko po to, by zadbać o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu, zwłaszcza w zimowy czas.

Pracownica Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej przekazuje opaskę odblaskową dziecku na saneczkach.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego bielskiej komendy prowadzą akcję pn. „Świeć Przykładem — Noś Odblaski". Mundurowi regularnie pojawiają się na drogach Bielska-Białej i powiatu. Wczoraj razem z pracownikami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej, Centrum Powiadamiania Ratunkowego Urzędu Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz redaktorami Radia Bielsko i Bielskich Dróg spotkali się z pieszymi, oraz rowerzystami na kilku osiedlach mieszkalnych. Mundurowi rozmawiali z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i uświadamiali ich, jak ważne jest, aby po zmroku być widocznym na drodze. Każdy dostał także opaskę odblaskową.

Zachęcamy wszystkich, aby na drodze świecili przykładem. Im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej.

O ile w mieście łatwiej o oświetlone przejścia dla pieszych, a większość dróg ma wydzielone chodniki, to w wielu miejscowościach powiatu bielskiego niechronieni uczestnicy ruchu drogowego muszą poradzić sobie w zdecydowanie mniej przyjaznym dla pieszego środowisku. W porze jesienno-zimowej kluczowe jest korzystanie z solidnych elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie tam, gdzie prowadzą drogi dla pieszych. Niestety nawet najlepszy odblask nie spełni swojej jakże ważnej funkcji, jeśli będzie schowany w kieszeni lub pozostanie w domu. Niezbędna jest zmiana myślenia i troska o własne bezpieczeństwo. Policjanci, strażacy ochotnicy i dziennikarze rozmawiali z kierowcami i niechronionymi uczestnikami dróg o bezpieczeństwie pieszych oraz rowerzystów. Przekonywali, aby używać elementów odblaskowych nie tylko tam, gdzie nakazuje to przepis — a więc poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie. Stawką nie są bowiem jedynie mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie.

Mundurowi pojawili się w często uczęszczanych przez niechronionych uczestników dróg miejscach w Wilkowicach, Bytrej i Mesznej. Mieszkańcy mieli okazję usłyszeć cenne porady oraz otrzymali okolicznościowe opaski odblaskowe.

  • Policjantka w mundurze rozdaje opaski odblaskowe uczestnikom akcji profilaktycznej.
  • Policjantka w mundurze i rozmawia z pieszą podczas akcji profilaktycznej.
  • Policjantka w mundurze i redaktor radiowy rozdają opaski odblaskowe uczestnikom akcji profilaktycznej.
Powrót na górę strony