Bezpieczeństwo pieszych

"Świeć przykładem - Noś odblaski" - na bielskich osiedlach mieszkalnych

Policjanci we współpracy z Radiem Bielsko i Bielskimi Drogami oraz miejskimi radnymi Karolem Markowskim i Romanem Matyją przeprowadzili akcję z cyklu pn. „Świeć Przykładem — Noś Odblaski". Wczoraj jej uczestnicy pojawili się na bielskich osiedlach; Kopernika, Karpackim i Złote Łany. Wszystko po to, by zadbać o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu; pieszych oraz rowerzystów.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego bielskiej komendy prowadzą akcję pn. „Świeć Przykładem — Noś Odblaski". Mundurowi regularnie pojawiają się na drogach Bielska-Białej i powiatu. Wczoraj razem z redaktorami Radia Bielsko oraz Bielskich Dróg, a także bielskimi radnymi Karolem Markowskim i Romanem Matyją spotkali się z pieszymi na bielskicj dużych osiedlach mieszkalnych. Akcja prowadzona była Na Osiedlu Karpackim, Kopernika i Złote Łany. Mundurowi rozmawiali z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i uświadamiali ich, jak ważne jest, aby po zmroku być widocznym na drodze. Na  każdej drodze, nie tylko poza obszarem zabuowanym, ale również osiedlowej drodze. Każdy dostał także opaskę odblaskową.

Zachęcamy wszystkich, aby na drodze świecili przykładem. Im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej.

O ile w mieście łatwiej o oświetlone przejścia dla pieszych, a większość dróg ma wydzielone chodniki, to w wielu miejscowościach powiatu bielskiego niechronieni uczestnicy ruchu drogowego muszą poradzić sobie w zdecydowanie mniej przyjaznym dla pieszego środowisku. W porze zimowej kluczowe jest korzystanie z solidnych elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie tam, gdzie prowadzą drogi dla pieszych. Niestety nawet najlepszy odblask nie spełni swojej jakże ważnej funkcji, jeśli będzie schowany w kieszeni lub pozostanie w domu. Niezbędna jest zmiana myślenia i troska o własne bezpieczeństwo. Policjanci, urzędnicy i dziennikarze rozmawiali z kierowcami i niechronionymi uczestnikami dróg o bezpieczeństwie pieszych oraz rowerzystów. Przekonywali, aby używać elementów odblaskowych nie tylko tam, gdzie nakazuje to przepis — a więc poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie. Stawką nie są bowiem jedynie mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie. Mieszkańcy mieli okazję usłyszeć cenne porady oraz otrzymali okolicznościowe opaski odblaskowe i mini kodeksy drogowe.

  • Policjanci i redaktorzy radiowi rozdają odblaski.
  • Policjantka ruchu drogowego zakłada pieszemu opaskę odblaskową na rękę.
  • Policjantka ruchu drogowego, redaktor radiowi oraz radni z Bielska-Białej rozmawiają o akcji profilaktycznej.
  • Policjant ruchu drogowego prezentuje dziecku radiowóz służbowy.
  • Policjantka ruchu drogowego stoi z dzieckiem przed radiowozem.
  • Policjanci, redaktorzy i uczestnicy akcji profilaktycznej prezentują na swoich rękach opaski odblaskowe. Zdjęcie wykonane po zmierzchu.
Powrót na górę strony