Bezpieczeństwo pieszych

"Świeć przykładem - Noś odblaski" - zima to trudny okres dla niechronionych uczestników dróg

Policjanci we współpracy z Gminą Bestwina, strażakami ochotnikami oraz Radiem Bielsko, Bielskimi Drogami i Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej prowadzili kolejną akcję z cyklu pn. „Świeć Przykładem — Noś Odblaski". Wczoraj jej uczestnicy pojawili się w Bestwinie, Bestwince, Kaniowie, Dankowicach i Starej Wsi. Wszystko po to, by zadbać o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

Policjanci, strażacy i uczestnicy akcji profilkatycznej stoją na grupowym zdjęciu przed wozem strażackim.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego bielskiej komendy prowadzą akcję pn. „Świeć Przykładem — Noś Odblaski". Mundurowi regularnie pojawiają się na drogach Bielska-Białej i powiatu. Wczoraj razem z wójtem Gminy Bestwina Arturem Beniowskim, strażakami OSP z odwiedzanych miejscowości i redaktorami Radia Bielsko oraz Bielskich dróg spotkali się z pieszymi, oraz rowerzystami w kilku miejscowościach powiatu bielskiego. W akcji prowadzonej w Bestwinie, Bestwince, Kaniowie, Dankowicach i Starej Wsi wziął także udział przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej. Mundurowi rozmawiali z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i uświadamiali ich, jak ważne jest, aby po zmroku być widocznym na drodze. Każdy dostał także opaskę odblaskową.

Zachęcamy wszystkich, aby na drodze świecili przykładem. Im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej.

O ile w mieście łatwiej o oświetlone przejścia dla pieszych, a większość dróg ma wydzielone chodniki, to w wielu miejscowościach powiatu bielskiego niechronieni uczestnicy ruchu drogowego muszą poradzić sobie w zdecydowanie mniej przyjaznym dla pieszego środowisku. W porze jesienno-zimowej kluczowe jest korzystanie z solidnych elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie tam, gdzie prowadzą drogi dla pieszych. Niestety nawet najlepszy odblask nie spełni swojej jakże ważnej funkcji, jeśli będzie schowany w kieszeni lub pozostanie w domu. Niezbędna jest zmiana myślenia i troska o własne bezpieczeństwo. Policjanci, urzędnicy, strażacy ochotnicy i dziennikarze rozmawiali z kierowcami i niechronionymi uczestnikami dróg o bezpieczeństwie pieszych oraz rowerzystów. Przekonywali, aby używać elementów odblaskowych nie tylko tam, gdzie nakazuje to przepis — a więc poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie. Stawką nie są bowiem jedynie mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie. Mieszkańcy mieli okazję usłyszeć cenne porady oraz otrzymali okolicznościowe opaski odblaskowe i mini kodeksy drogowe.

  • Strażak i policjantka rozmawiają z uczestnikami akcji profilaktycznej. Są obróceni plecami do robiącego zdjęcie, widać napisy oznaczające nazwę formacji na plecach.
  • Policjantka ruchu drogowego przekazuje dziecku opaskę odblaskową. Obok stoi mężczyzna.
  • Dziennikarz i policjantka rozmawiają z uczestnikami akcji profilaktycznej
  • Policjanci, strażacy i dzieci stoją przed wozem strażackim.
  • Pracownik WORD-u i policjantka rozmawiają z uczestnikami akcji profilaktycznej. Stoją tyłem do robiącego zdjęcie. Na drugim planie strażacy ochotnicy stoją pod wozem strażackim.
  • Policjantka ruchu drogowego stoi w towarzystwie mężczyzny, który trzyma za ramiona dziecko. W tle radiowóz policyjny.
Powrót na górę strony