Bezpieczeństwo pieszych

"Świeć przykładem - Noś odblaski" - zależy nam na bezpieczeństwie pieszych

Policjanci z bielskiej drogówki we współpracy z Centrum Powiadamiania Ratunkowego Urzędu Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz Radiem Bielsko i Bielskimi Drogami, Wójtem Gminy Jasienica i Ochotniczymi Strażami Pożarnymi prowadzili kolejną akcję z cyklu pn. „Świeć Przykładem — Noś Odblaski". Wczoraj uczestnicy tej profilaktycznej akcji podarowali odblaski pieszym w bielskiej Wapienicy, Mazańcowicach, Międzyrzeczach, Iłownicy i Landeku. Wszystko po to, by zadbać o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu, zwłaszcza w trudny, zimowy czas.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego bielskiej komendy prowadzą akcję pn. „Świeć Przykładem — Noś Odblaski". Mundurowi regularnie pojawiają się na drogach Bielska-Białej i powiatu. Wczoraj razem z pracownikami Centrum Powiadamiania Ratunkowego Urzędu Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz redaktorami Radia Bielsko i Bielskich Dróg, a także Zastępcą Wójta Jasienicy Krzysztofem Wieczerzakiem spotkali się z pieszymi. Mundurowi rozmawiali z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i uświadamiali ich, jak ważne jest, aby po zmroku być widocznym na drodze. Każdy dostał także opaskę odblaskową.

Zachęcamy wszystkich, aby na drodze świecili przykładem. Im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej.

O ile w mieście łatwiej o oświetlone przejścia dla pieszych, a większość dróg ma wydzielone chodniki, to w wielu miejscowościach powiatu bielskiego niechronieni uczestnicy ruchu drogowego muszą poradzić sobie w zdecydowanie mniej przyjaznym dla pieszego środowisku. W porze jesienno-zimowej kluczowe jest korzystanie z solidnych elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie tam, gdzie prowadzą drogi dla pieszych. Niestety nawet najlepszy odblask nie spełni swojej jakże ważnej funkcji, jeśli będzie schowany w kieszeni lub pozostanie w domu. Niezbędna jest zmiana myślenia i troska o własne bezpieczeństwo. Policjanci, strażacy ochotnicy i dziennikarze rozmawiali z kierowcami i niechronionymi uczestnikami dróg o bezpieczeństwie pieszych oraz rowerzystów. Przekonywali, aby używać elementów odblaskowych nie tylko tam, gdzie nakazuje to przepis — a więc poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie. Stawką nie są bowiem jedynie mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie.

  • Policjantka z ruchu drogowego i redaktor radiowy stoją przed wozem strażackim razem z gromadka dzieci.
  • Policjantka z ruchu drogowego i redaktor radiowy rozmawiają z dziećmi przed wozem strażackim. Jedno z dzieci podnosi rękę do góry w geście zabrania głosu.
  • Policjantka i redaktor radiowy rozmawiają z dziećmi. Jedno z dzieci podnosi rękę do góry, aby zabrać głos.
  • Zdjęcie radiowozu policyjnego z otwartymi drzwiami, na miejscu pasażera siedzi dziecko, przy którym pochyla się rodzic.
  • Policjanci i strażacy OSP stoją wśród dzieci na parkingu. Prowadzą pogadankę z gromadką dzieci podczas akcji profilaktycznej.
  • Policjantka z ruchu drogowego podaje jednemu ze zgromadzonych przed nią dzieci opaskę odblaskową.
Powrót na górę strony