Bezpieczeństwo pieszych

Podsumowanie policyjnych działań NURD

W piątek na bielskich drogach zostały przeprowadzone działania pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych i rowerzystów, ale też bacznie przyglądali się, czy „niechronieni” nie łamali przepisów kodeksu drogowego. Mundurowi ujawnili blisko 130 wykroczeń związanych z bezpieczeństwem pieszych.

Policjanci zaangażowani do działań ujawnili blisko 130 wykroczeń w ruchu drogowym. Prawie 120 wykroczeń popełnionych zostało przez kierujących pojazdami, a połowa z ujawnionych naruszeń prawa to nieprzepisowe przejeżdżanie przejść dla pieszych. Policjanci na kierujących nałożyli niespełna 90 mandatów karnych, sporządzili 19 wniosków o ukaranie do sądu i pouczyli 12 kierowców. Stróże prawa ujawnili blisko 10 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Ich wykroczenia polegały głównie na przechodzeniu przez jezdnię w miejscach niedozwolonych lub na czerwonym świetle.

Nie ma przyzwolenia na łamanie prawa, kiedy na szali jest ludzkie życie i zdrowie. Sprawcy wykroczeń, kierujący pojazdami, ale także piesi muszą się liczyć, że w uzasadnionych przypadkach będą wobec nich najsurowsze konsekwencje karne.

Stawką nie są tutaj jednak nawet najwyższe grzywny czy punkty karne. Stawką bardzo często jest ludzkie życie i zdrowie oraz dramat rodzin, którym policjanci przynoszą tę najgorszą wiadomość…

  • Policjant ruchu drogowego mierzy prędkość.
  • Policjant ruchu drogowego mierzy prędkość.
  • Mężczyzna stoi przy radiowozie i rozmawia z policjantem.
Powrót na górę strony