Bezpieczeństwo pieszych

Świeć Przykładem. Im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej

Wczoraj bielscy policjanci, redaktorzy lokalnych mediów i strażacy ochotnicy z Kamienicy po raz kolejny przeprowadzili akcję skierowaną do niechronionych uczestników ruchu drogowego pn. „Świeć Przykładem – Noś odblaski”. Na bielskich osiedlach zachęcali do tego, aby w porze wieczorowo-nocnej korzystać z solidnych elementów odblaskowych i przestrzegać przepisów kodeksu drogowego.

Bielscy policjanci wraz z przedstawicielami lokalnych mediów ponownie spotkali się, aby popularyzować noszenie odblasków przez pieszych w ramach akcji „Świeć Przykładem – Noś odblaski”. W akcję włączyła się również Ochotnicza Straż Pożarna z Kamienicy. Mundurowi spotkali się z mieszkańcami Kamienicy, Osiedla Beskidzkiego i Słonecznego.

Celem akcji jest uświadomienie mieszkańców jak ważne jest być widocznym w ciągach komunikacyjnych, szczególnie po zmroku. Jeżeli w okresie jesienno-zimowym pieszy ubrany w ciemne kolory, widoczny jest dla kierującego dopiero z odległości około 15 metrów, to wyposażonego w element odblaskowy, kierowca może zauważyć już z odległości nawet 150 metrów!

Zachęcamy zatem wszystkich, aby na drodze świecili przykładem. Im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej.

Mundurowi przekonywali, aby używać elementów odblaskowych nie tylko tam, gdzie nakazuje to przepis — a więc poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie. Stawką nie są bowiem jedynie mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie.
Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj.. z przodu i z tyłu.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

1. Noś odblaski – nie gadżety!
Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask.

2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!
Sprawdź, czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte np. przez szalik, torbę czy plecak.

3. Dbasz o zdrowie? Świeć Przykładem!
Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych, jeśli nie masz na stałe wszytych w ubranie sportowe.

4. Kochasz? Zadbaj o bezpieczeństwo!
Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.
 

5. Myśl i żyj!
Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku- z pobocza.
Idąc poboczem lub jezdnią idź lewą stroną drogi.
Zachowaj szczególną ostrożność przechodząc przez jezdnię.

  • Policjanci i strażacy ochotnicy stoją przy drodze pod OSP i prowadzą akcję związaną z promowaniem noszenia odblasków.
  • Policjanci i strażacy ochotnicy stoją przy drodze pod OSP i prowadzą akcję związaną z promowaniem noszenia odblasków.
  • Policjantka ruchu drogowego stoi za radiowozem i zakłada opaskę odblaskową dziecku z matką.
  • Policjantka kuca przed dzieckiem i z nim rozmawia, obok jego opiekunki. Zdjęcie wykonane na osiedlowej drodze.
  • Policjantka i redaktor portalu internetowego rozmawiają z grupką dzieci na osiedlowej drodze.
  • Policjanci i strażacy ochotnicy stoją na osiedlowej drodze, obok radiowozy z włączonymi niebieskimi światłami. Zdjęcie wykonane po zmroku widok z góry.
Powrót na górę strony