Bezpieczeństwo pieszych

Świeć Przykładem. Im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej

Wczoraj bielscy policjanci, redaktorzy Radia Bielsko i Bielskich Dróg oraz strażacy ochotnicy ze Straconki, Lipnika i Mikuszowic Śląskich po raz kolejny przeprowadzili akcję skierowaną do niechronionych uczestników ruchu drogowego pn. „Świeć Przykładem – Noś odblaski”. Zachęcali do tego, aby w porze wieczorowo-nocnej korzystać z solidnych elementów odblaskowych. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali odblaskowe opaski.

Bielscy policjanci wraz z przedstawicielami lokalnych mediów po raz kolejny spotkali się, aby popularyzować używanie odblasków przez pieszych. Spotkania odbyły się w ramach akcji „Świeć Przykładem – Noś odblaski”. W akcję włączyli się również strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych ze Straconki, Lipnika i Mikuszowic Śląskich oraz członkowie rad osiedli tych dzielnic.

Celem akcji jest uświadomienie mieszkańców, jak ważne jest być widocznym w ciągach komunikacyjnych, szczególnie po zmroku. Nabiera to szczególnego znaczenia w miejscowościach pozamiejskich, tam, gdzie nie ma oświetlonych dróg i wyznaczonych przejść dla pieszych, a muszą oni nierzadko poruszać się poboczem drogi. Jeżeli w okresie jesienno-zimowym pieszy ubrany w ciemne kolory, widoczny jest dla kierującego dopiero z odległości około 15 metrów, to wyposażonego w element odblaskowy, kierowca może zauważyć już z odległości nawet 150 metrów!

Zachęcamy zatem wszystkich, aby na drodze świecili przykładem. Im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej.

Mundurowi przekonywali, aby używać elementów odblaskowych nie tylko tam, gdzie nakazuje to przepis — a więc poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie. Stawką nie są bowiem jedynie mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
1. Noś odblaski – nie gadżety!
Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask.
2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!
Sprawdź, czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte np. przez szalik, torbę czy plecak.
3. Dbasz o zdrowie? Świeć Przykładem!
Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych, jeśli nie masz na stałe wszytych w ubranie sportowe.
4. Kochasz? Zadbaj o bezpieczeństwo!
Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.
5. Myśl i żyj!
Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku- z pobocza. Idąc poboczem lub jezdnią, idź lewą stroną drogi. Zachowaj szczególną ostrożność, przechodząc przez jezdnię.

  • Policjantki rozdają odblaski podczas akcji profilaktycznej. Na drugim planie strażacy ochotnicy.
  • Policjantki rozdają odblaski podczas akcji profilaktycznej. Na drugim planie strażacy ochotnicy.
  • Policjantka z drogówki udziela wywiadu radiowego.
  • Policjantki rozdają odblaski podczas akcji profilaktycznej. Na drugim planie strażacy ochotnicy.
  • Policjantka z drogówki udziela wywiadu radiowego.
  • Policjantki rozdają odblaski podczas akcji profilaktycznej. Na drugim planie strażacy ochotnicy.
Powrót na górę strony