Bezpieczeństwo pieszych

Świeć Przykładem. Im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej

Wczoraj bielscy policjanci, redaktorzy Radia Bielsko i Bielskich Dróg oraz strażacy ochotnicy z Kaniowa, Bestwiny, Bestwinki i Janowic po raz kolejny przeprowadzili działania „Świeć Przykładem – Noś odblaski”, skierowane do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zachęcali do tego, aby w porze wieczorowo-nocnej nosić odblaski. Wszyscy uczestnicy otrzymali odblaskowe opaski.

Bielscy policjanci wraz z przedstawicielami lokalnych mediów po raz kolejny spotkali się z mieszkańcami, aby popularyzować używanie odblasków przez pieszych i innych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Spotkania odbyły się w ramach działań „Świeć Przykładem – Noś odblaski”. Włączyli się w nie również strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z Kaniowa, Bestwiny, Bestwinki i Janowic.

Uczestnicy akcji profilaktycznej, policjanci, strażacy, redaktorzy mediów na wspólnym zdjęciu pod siedzibą OSP. Zdjęcie wykonane na ulicy podczas akcji profilaktycznej po zmierzchu.

Celem przedsięwzięcia jest uświadomienie mieszkańcom, jak ważne jest bycie widocznym na drodze, szczególnie po zmroku. Nabiera to szczególnego znaczenia w miejscowościach pozamiejskich, tam, gdzie nie ma oświetlonych dróg i wyznaczonych przejść dla pieszych, a nierzadko trzeba poruszać się poboczem drogi. Warto wiedzieć, że w okresie jesienno-zimowym pieszy ubrany w ciemne kolory, widoczny jest dla kierującego dopiero z odległości około 15 metrów, z kolei tego, który ma element odblaskowy, kierowca może zauważyć już z odległości nawet 150 metrów!

Zachęcamy zatem wszystkich, aby na drodze świecili przykładem. Im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej.

Mundurowi przekonywali, aby używać elementów odblaskowych nie tylko tam, gdzie nakazuje to przepis – a więc poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie. Stawką nie są bowiem jedynie mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się na wysokości świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym, piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

1. Noś odblaski – nie gadżety!
Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask.

2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!
Sprawdź, czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte np. przez szalik, torbę czy plecak.

3. Dbasz o zdrowie? Świeć Przykładem!
Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych, jeśli nie masz na stałe wszytych w ubranie sportowe.

4. Kochasz? Zadbaj o bezpieczeństwo!
Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

5. Myśl i żyj!
Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Idąc poboczem lub jezdnią, idź lewą stroną drogi. Zachowaj szczególną ostrożność, przechodząc przez jezdnię.

  • Policjantka kuca przy dziecku i zakłada mu opaskę odblaskową. Zdjęcie wykonane na ulicy podczas akcji profilaktycznej po zmierzchu.
  • Przed OSP policjanci i strażacy rozdają opaski odblaskowe. Zdjęcie wykonane na ulicy podczas akcji profilaktycznej po zmierzchu.
  • Policjantka udziela wywiadu radiowego. W tle radiowóz. Zdjęcie wykonane na ulicy podczas akcji profilaktycznej po zmierzchu.
  • Policjantka zakłada mu opaskę odblaskową dwóm dorosłym pieszym. Zdjęcie wykonane na parkingu podczas akcji profilaktycznej po zmierzchu.
  • Policjantka pochyla się przy dziecku i zakłada mu opaskę odblaskową. W tle radiowóz i wóz strażacki. Zdjęcie wykonane na ulicy podczas akcji profilaktycznej po zmierzchu.
  • Policjantka kuca przy dziecku i zakłada mu opaskę odblaskową. Zdjęcie wykonane na ulicy podczas akcji profilaktycznej po zmierzchu.
  • Policjantka zakłada pieszemu opaskę odblaskową. W tle Zdjęcie wykonane na ulicy podczas akcji profilaktycznej po zmierzchu.
  • Policjantka rozmawia z mężczyzną przy przejściu dla pieszych. Obok stoi strażak OSP. Zdjęcie wykonane na ulicy podczas akcji profilaktycznej po zmierzchu.
  • Policjantka rozmawia z dwoma kobieta, z których jedna trzyma dziecko na rękach. Stoją obok wozu strażackiego. Zdjęcie wykonane na ulicy podczas akcji profilaktycznej po zmierzchu.
Powrót na górę strony