Bezpieczeństwo pieszych

Świeć przykładem - solidnie i mocno!

Wczoraj bielscy policjanci, redaktorzy Radia Bielsko i Bielskich Dróg oraz strażacy ochotnicy z Wilamowic, Starej Wsi i Dankowic oraz ratownicy medyczni po raz kolejny przeprowadzili działania „Świeć Przykładem – Noś odblaski”, skierowane do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zachęcali do tego, aby w porze wieczorowo-nocnej nosić odblaski. Wszyscy uczestnicy otrzymali odblaskowe opaski.

Bielscy policjanci wraz z przedstawicielami lokalnych mediów po raz kolejny spotkali się z mieszkańcami, aby popularyzować używanie odblasków przez pieszych i innych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Spotkania odbyły się w ramach działań „Świeć Przykładem – Noś odblaski”. Włączyli się w nie również strażacy i ratownicy medyczni. Mundurowi odwiedzili mieszkańców Zasola Bielańskiego Wilamowic, Starej Wsi i Dankowic. Każdy, kto przyszedł w wyznaczone miejsce, otrzymywał odblaskowe opaski. To była ostatnia tegoroczna edycja akcji. Kolejne zostaną zaplanowane już w nowym roku.

Celem przedsięwzięcia jest uświadomienie mieszkańcom, jak ważne jest bycie widocznym na drodze, szczególnie po zmroku. Nabiera to szczególnego znaczenia w miejscowościach pozamiejskich, tam, gdzie nie ma oświetlonych dróg i wyznaczonych przejść dla pieszych, a nierzadko trzeba poruszać się poboczem drogi. Warto wiedzieć, że w okresie jesienno-zimowym pieszy ubrany w ciemne kolory, widoczny jest dla kierującego dopiero z odległości około 15 metrów, z kolei tego, który ma element odblaskowy, kierowca może zauważyć już z odległości nawet 150 metrów!

Zachęcamy zatem wszystkich, aby na drodze świecili przykładem. Im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej.

Mundurowi przekonywali, aby używać elementów odblaskowych nie tylko tam, gdzie nakazuje to przepis – a więc poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie. Stawką nie są bowiem jedynie mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się na wysokości świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym, piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

1. Noś odblaski – nie gadżety!
Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask.

2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!
Sprawdź, czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte np. przez szalik, torbę czy plecak.

3. Dbasz o zdrowie? Świeć Przykładem!
Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych, jeśli nie masz na stałe wszytych w ubranie sportowe.

4. Kochasz? Zadbaj o bezpieczeństwo!
Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

5. Myśl i żyj!
Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Idąc poboczem lub jezdnią, idź lewą stroną drogi. Zachowaj szczególną ostrożność, przechodząc przez jezdnię.

 • Policjantka z ruchu drogowego kuca przy dziecku. Zdjęcie wykonane na parkingu zewnętrznym podczas akcji profilaktycznej po zmroku.
 • Policjantka z ruchu drogowego rozmawia i rozdaje opaski odblaskowe pieszym. Zdjęcie wykonane na chodniku podczas akcji profilaktycznej po zmroku.
 • Policjantka ruchu drogowego stoi obok redaktora radiowego, który rozmawia z pieszym. Zdjęcie wykonane na parkingu zewnętrznym podczas akcji profilaktycznej po zmroku.
 • Policjanci i strażacy pożarni rozmawiają przed siedzibą OSP. Zdjęcie wykonane po zmroku.
 • Dziennikarz radiowy prowadzi wywiad ze strażakiem OSP, obok stoi policjant z ruchu drogowego. Zdjęcie wykonane po zmroku.
 • Uczestnicy akcji profilaktycznej na wspólnym zdjęciu przed siedziba OSP. Zdjęcie wykonane po zmroku.
 • Policjantka z ruchu drogowego kuca przy dziecku. Zdjęcie wykonane na parkingu zewnętrznym podczas akcji profilaktycznej po zmroku.
 • Policjantka z ruchu drogowego kuca przy dziecku. Obok inna policjantka rozdaje opaski odblaskowe innym pieszym. Zdjęcie wykonane na parkingu zewnętrznym podczas akcji profilaktycznej po zmroku.
 • Policjanci i redaktorzy mediów rozdają opaski uczestnikom akcji profilaktycznej. Zdjęcie wykonane po zmroku.
 • Policjantki z drogówki rozmawiają z grupką dzieci na parkingu. Zdjęcie wykonane po zmroku.
 • Uczestnicy akcji profilaktycznej na wspólnym zdjęciu na tle wozów straży pożarnej. Zdjęcie wykonane po zmroku.
 • Na pierwszym planie dach policyjnego radiowozu z włączonymi sygnałami świetlnymi. Na drugim planie uczestnicy akcji profilaktycznej. Zdjęcie wykonane po zmroku.
Powrót na górę strony