Bezpieczeństwo pieszych

Policyjne działania pod okiem drona i wysokie mandaty dla sprawców wykroczeń

Wczoraj na bielskich drogach zostały przeprowadzone działania pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych i rowerzystów, ale też bacznie przyglądali się, czy „niechronieni” nie łamali przepisów kodeksu drogowego. Sprawcy najpoważniejszych wykroczeń byli surowo karani.

Policjanci z bielskiej drogówki ujawnili blisko 150 wykroczeń w ruchu drogowym. Prawie 130 popełnionych zostało przez kierujących pojazdami, z których najwięcej polegało na przekraczaniu dozwolonej prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Stróże prawa ujawnili kilkanaście wykroczeń popełnionych przez pieszych. Wykroczenia „niechronionych” polegały głównie na przechodzeniu przez jezdnię w miejscach niedozwolonych lub na czerwonym świetle, a rowerzyści przejeżdżali przez przejścia lub poruszali się jednośladami bez przepisowego oświetlenia. Policjanci na sprawców wykroczeń nałożyli niespełna 90 mandatów karnych, sporządzili ponad 20 wniosków o ukaranie do sądu i pouczyli 30 ponad osób. W trakcie prowadzonych wczoraj działań stróże prawa wykorzystali policyjnego drona, dzięki któremu ujawniono część spośród wszystkich popełnionych wykroczeń.

Za wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem dla pieszych lub na nim policjanci nakładali mandaty w wysokości 1500 zł, a do kont kierowców dopisanych zostało 10 punktów karnych. Policjanci kontrolowali też, czy kierowcy nie naruszają przepisów dotyczących prawostronnego ruchu i nie nadużywają lewego pasa ruchu.

  • Policjant wręcza ulotkę kierowcy
  • Policjant obserwuje ekran monitora
  • Widok na przejście dla pieszych znad dachu radiowozu.
  • Policjant z ruchu drogowego obserwuje pojazdy
  • Policjant ruchu drogowego kontroluje kierowcę osobowego samochodu
  • Policjantka obserwuje ekran drona

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 41.01 MB)

Nagranie audio Audiodeskrypcja filmu

Pobierz plik Audiodeskrypcja filmu (format mp3 - rozmiar 310.82 KB)

Powrót na górę strony