Bezpieczeństwo pieszych

XXVII Ogólnopolskie Dni Bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego

Fundacja na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej wspólnie z Komendą Miejską Policji w Bielsku-Białej przy współudziale Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przeprowadziła XVII Ogólnopolskie Dni Bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego. Impreza odbyła się na terenie Parku Słowackiego w Bielsku-Białej, gdzie dzieci i młodzież mogli spotkać się z policjantami, zapoznać się z ich pracą oraz zasiąść za kierownicą radiowozu czy przymierzyć specjalistyczne wyposażenie oddziałów prewencji.

Impreza po raz kolejny została przygotowana we współpracy z bielską Policją, wzięli w niej też udział mundurowi ze śląskiej drogówki. Dobra zabawa i nauka; takie połączenie to sposób na zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego wśród dzieci i młodzieży, które w przystępny i łatwy do zapamiętania sposób uczą się zasad kodeksu drogowego i bezpiecznych nawyków.

Dni bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego otworzył barwny korowód ulicami miasta. Później zabawa przeniosła się do Parku Słowackiego. Tam swój sprzęt prezentowali policjanci, żołnierze, strażacy, strażnicy miejscy i ratownicy GOPR-u. Odbywały się pokazy i koncerty, a konkursy służyły zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Goście, którzy tego dnia odwiedzili Park Słowackiego, mogli usiąść za sterami policyjnego quada czy kierownicą terenowego radiowozu oraz obejrzeć pokaz umiejętności policyjnych psów służbowych przeprowadzony przez przewodników czworonożnych stróżów prawa z bielskiego wydziału prewencji. Prawdziwe oblężenie przeżywało miasteczko ruchu drogowego i ogródek prewencji kryminalnej. Młodzież i dzieci chętnie przymierzała specjalistyczne wyposażenie, jakiego używają oddziały prewencji podczas zabezpieczenia imprez masowych.

Profilaktyka na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym to jeden z priorytetów policjantów z bielskiej drogówki. Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci dobrych nawyków i bezpiecznych postaw. Zaprocentują one w przyszłości, kiedy już jako dorośli kierowcy usiądą za kierownicą samochodu lub na motocyklu. Przy okazji najmłodsi uczą się, że Policjant to osoba, do której w każdej sytuacji można przyjść po pomoc i nie powinno się bać policyjnego mundury. Jednocześnie podczas tej imprezy zwraca się uwagę dorosłych użytkowników dróg na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz główne przyczyny wypadków drogowych, do których należą nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu lub przejścia pieszemu i przekroczenie dozwolonej prędkości.

 • Policyjny radiowóz terenowy, obok zwiedzający.
 • Policyjne bmw, obok policjanci rozmawiają z ludźmi.
 • Umundurowany policjant stoi obok otwartego radiowozu.
 • Chłopiec siedzi za kierownicą policyjnego radiowozu.
 • Policjant pozuje do zdjęcia z dzieckiem ubranym w policyjny sprzęt ochronny.
 • Umundurowani policjanci pozują do zdjęcia na tle radiowozu.
 • Przewodnik policyjnego psa, prowadzi zwierzę.
 • Policjant stoi obok radiowozów, na pierwszym planie wystawiony do oglądania policyjny sprzęt.
 • Pod policyjnym namiotem siedzi matka z dzieckiem, obok stoją policyjne radiowozy.
 • Pluszowy samochodzik do nauki dzieci zasad kodeksu drogowego stoi na specjalnej ścieżce. W tle policyjny radiowóz
 • Policjant z drogówki pozuje do zdjęcia z kobieta, która siedzi w policyjnym radiowozie.
 • Kobieta z policyjną tarczą drogową do zatrzymywania pojazdów, z tzw. lizakiem pozuje do zdjęcia przy policyjnym radiowozie.
Powrót na górę strony