Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie

Szczęśliwy powrót do szkoły

Dzisiaj w szkołach zabrzmiał pierwszy dzwonek. Rozpoczął się nowy rok szkolny. Po beztroskim wypoczynku nadszedł czas nauki. Aby najmłodsi wiedzieli, jakich zasad należy przestrzegać, by bezpiecznie dotrzeć na zajęcia, bielscy policjanci rozpoczęli akcję profilaktyczno-edukacyjną „Bezpieczna droga do szkoły”.

Działania policjantów polegają na edukowaniu najmłodszych, tak aby wiedzieli jakich zasad należy przestrzegać w drodze do szkoły. Na zajęciach stróże prawa uczą pierwszoklasistów prawidłowego przekraczania jezdni, poruszania się po niej w przypadku braku chodnika lub pobocza, zachowania w miejscach oczekiwania na przyjazd autobusów.

Dzisiaj policjanci z drogówki i prewencji odwiedzili uczniów bielskich szkół – SP nr 25 oraz LO im. Tadeusza Kościuszki. W czasie inauguracji roku szkolnego mł.asp. Bartłomiej Kapias z wydziału ruchu drogowego zwracał się do najmłodszych i ich rodziców, prosząc o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze. Poruszył kwestię odwożenia dzieci do szkoły i prosił, aby zatrzymywać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczać widoczności innym kierującym i pieszym przechodzącym przez jezdnię. Informował o konieczności stosowania elementów odblaskowych. Nadkom. Wiesław Mizia wyjaśniał natomiast, iż niebezpieczeństwa drogowe nie są jedynymi, na które narażeni są uczniowie. Przestrzegał przed przyjmowaniem prezentów, słodyczy i napojów od obcych osób oraz propagował zdrowy styl życia, wolny od środków odurzających i dopalaczy.

W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, przez pierwsze kilkanaście dni nowego roku szkolnego policjanci będą zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów drogowych w rejonie szkół i placówek oświatowych, zarówno przez kierujących jak i pieszych. Kontrolowane będą gimbusy i autobusy dowożące najmłodszych do szkół. Działania te mają na celu propagowanie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży oraz uświadomienie zagrożeń, jakie mogą spotkać najmłodszych na drogach oraz przypomnienie kierowcom, że opuszczone na dwa miesiące wakacji budynki, od 1 września zapełnią się uczniami, którzy bezpiecznie muszą tam dotrzeć, a po zajęciach - wrócić do domu.

Film Akcja \"Bezpieczna droga do szkoły\"

Pobierz plik Akcja \"Bezpieczna droga do szkoły\" (format mp4 - rozmiar 4.35 MB)