Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie

„Mandat czy zadanie do wykonania?” - oto jest pytanie!

21 września tego roku został ogłoszony przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego „Europejskim Dniem Bez Ofiar Śmiertelnych”, dlatego też policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku – Białej postanowili w dość nietypowy sposób zwrócić uwagę kierowców na nierzadko tragiczne w skutkach konsekwencje brawury i nieodpowiedzialności na drodze.

Policjanci na jednej z bielskich ulic w towarzystwie Straży Pożarnej, Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża oraz… karawanu zatrzymywali kierujących popełniających wykroczenia drogowe i stawiali ich przed trudnym wyborem. Stróże prawa proponowali mandat karny za popełnione wykroczenie lub wylosowanie zadania, które należało wykonać.

Wszystkie zadania związane były z wcieleniem się w rolę jednego z przedstawicieli obecnych na miejscu służb i wykonaniu określonych czynności które osoby te podejmują na miejscu zdarzenia drogowego.

Wyzwania obejmowały między innymi udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu, wyciąganie z samochodu nieprzytomnego kierowcy czy wygłoszenie na miejscu wypadku komunikatu oraz apelu do kierowców w obecności przedstawicieli mediów. Za jedno z najtrudniejszych zadań uznano przeniesienie noszy z „ciałem” ofiary wypadku do karawanu, w obecności rozpaczającej i próbującej nie dopuścić do tego rodziny.

W ciągu godzinnej akcji zatrzymano pięcioro kierujących: czworo za przekroczenie dozwolonej prędkości i jednego za brak świateł. Wszyscy podjęli rękawicę i świetnie poradzili sobie z wylosowanymi zadaniami.

Opis filmu: akcja bielskiej drogówki

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 8.29 MB)